Petrol
83.22
0.57%
Euro
17.8059
0.40%
Dolar
18.4575
-0.10%
Altın
967.26
0.44%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
365.379
3.92%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Kemal Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak zorundayız

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebi ile Ulus'taki Birinci Meclis'i ziyaret ederek açıklamalarda bulundu.
  • AA
  • 29.10.2020 - 12:55
  • Güncelleme : 29.10.2020 - 13:18
  Kemal Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak zorundayız

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in ilanının 97'nci yıl dönümü dolayısıyla Ulus'taki Birinci Meclis'i ziyaret etti.

  Ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 97 yıl önce bu binada alkışlar, gözyaşları ve kucaklaşmaların yaşandığını, Cumhuriyet ilan edildiğini söyledi.

  "CUMHURİYET'İN İLANI EN BÜYÜK DEVRİM"

  Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet'in ne olduğunu, ne kadar değerli olduğunu onlar bizden çok daha iyi biliyorlardı. Çünkü onlar savaş meydanlarından gelmişlerdi, bedel ödemişlerdi, arkadaşlarını toprağa gömmüşlerdi ve dolayısıyla Cumhuriyet'in ilanı bizim en büyük devrimimizdir." diye konuştu.

  Kemal Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak zorundayız ViDEO

  "CUMHURİYETİMİZİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRACAĞIZ"

  İlk Anayasa'da yazıldığı şekliyle "Hakimiyet bilakayıduşart milletindir" ifadesinin aslında Cumhuriyet'in getirdiği güzel bir kavram olduğunu, halkı her şeyin üstünde tutma anlamına geldiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  "Bu binayı bugün gezdim. İkinci yüzyıla doğru gidiyoruz. İkinci yüzyılda Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak zorundayız. Eğer bu ülkede, 1921 Anayasası'nda yazıldığı gibi hakimiyet bilakayıduşart milletin olacaksa, milletten korkmamak lazım, milletin oyuna başvurmaktan korkmamak lazım. Milletin taleplerini, beklentilerini siyaset kurumunun dinlemesi, bilmesi gerekiyor.

  Zor günlerden geçiyoruz. Ama şundan bütün milletimin emin olmasını isterim, bu ülke en zor günlerinde bile bir araya gelerek, barış içinde bütün zorlukları aşmıştır, biz de aşacağız ve Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız.

  Bu bina bizim için çok değerli. İçeride Cumhuriyet'i kuranlar bugün aramızda yoklar. Onların her birisine tek tek şükranlarımızı sunuyoruz. Rahmet diliyoruz. Onlar gerçekten de bizi biz yapan değerlerdir. O değerlere sahip çıkmak da bizim görevimiz."

  Kemal Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak zorundayız #1

  Kemal Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak zorundayız #2


  Görüş Bildir