Euro
10.1727
0.32%
Dolar
8.6686
0.25%
Altın
491.27
0.66%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
383.829
-6.70%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Kemal Kılıçdaroğlu ülke gündemini hatırladı

  Kemal Kılıçdaroğlu ülke gündemini hatırladı

  CHP'nin ekonomi toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, sorunların çözümü için 13 madde sıraladı.
  • Haber Merkezi
  • 11.08.2018 - 13:21
  • Güncelleme : 11.08.2018 - 14:06

  Muharrem İnce ile liderlik yarışı içerisinde olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti içerisindeki kurultay tartışmalarını bitirmek için uzun süredir uğraşıyordu.

  Türkiye'nin gündeminden uzak kalan CHP Lideri, günler sonra yaşananları değerlendirmek üzere kameralar karşısına geçti.

  Kılıçdaroğlu: Krizin faturası vatandaşa çıktı VİDEO

  13 MADDE

  13 madde sıralayan Kemal Kılıçdaroğlu, bunların yapılması durumunda ekonominin rayına gireceğini söyledi.

  Türkiye'ye karşı başlatılan ekonomik savaşı değerlendiren Kılıçdaroğlu, dolar kurundaki her 10 kuruşluk artışın maliyetinin 22 milyar lira olduğunu söyledi.

  Kemal Kılıçdaroğlu ülke gündemini hatırladı #1

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları;

  1. MADDE

  Devlette liyakat yoksa devlette çürüme vardır. Yapılması gereken en önemli işlerden birisi devlette liyakat sisteminin yeniden inşa edilmesidir.

  2. MADDE

  İkinci madde hukukun üstünlüğü ve güvenliğidir. Milletvekillerinin öğrencilerin hapiste olduğu bir ülkede ‘yabancılar gelsin yatırım yapsın’ diye beklerseniz hayal ortamında yaşarsınız.

  3. MADDE

  Üçüncü madde Merkez Bankası’nın bağımsızlığıdır. Bugün merkez Bankalarıyla ilgilenen dünyadaki bütün çevreler Türkiye’deki Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığına inanıyorlar. Siyasi otarite yüzünden bağımsız karar alamıyor. Eğer bu güvenceyi verirseniz farklı bir merkez bankası profili ortaya çıkar. Ülkeyi yönetenlerin üçüncü maddesi bu.

  4. MADDE

  Dördüncü madde sıcak para yönetimi. Akılcı bir sıcak para yönetimine geçmek gerekiyor. Dolar kurundaki her on kuruşluk artışın bize maliyeti 22 milyar lira. Yılbaşından bu yana dolar kurunun yükseliş maliyeti 580 milyar lira.

  5. MADDE

  Dolar esas alınarak ihaleler yapılıyor yani dolar baş tacı ediliyor bu politikadan vazgeçilmeli. Dolar esas alınarak süratle TL’ye dönüştürülmeli eğer TL’ye güveniyorsanız ‘TL bizim paramız’ diyorsanız süratle ihaleleri Türk Lirasına dönüştürün. Dolara endeksli geçiş ücretleri var. Bunların da tamamen TL’ye dönüştürülmesi gerekiyor. Bunu yapmanın mevcut yönetim tarafından zor olduğunu biliyorum.

  6. MADDE

  Kamu ihale yasasının mutlaka değişmesi gerekiyor. Yolsuzluğun temel kaynağı budur. 16 yılda tam 186 kez ihale mevzuatı değişti.

  7. MADDE

  Hepimiz vergi ödüyoruz çocuk doğduğu andan itibaren vergi ödüyor. Vergilerin nereye ödendiğini denetleyen Sayıştay uluslararası standartlarına dönmeli. Sayıştay’ın şuanda denetim yapacağı alanlar kısıtlı eli kolu bağlı durumda.

  8. MADDE

  Bütçe dışı uygulamalar. Kim bütçenin dışında fonlar oluşturdu? TOKİ ve benzeri yapıların hepsinin kaldırılması lazım. Bütçe disiplinin bu bağlamda sağlanması lazım.

  9. MADDE

  Dış politika bugün izlenen politkanın 180 derece değişmesi lazım. Dış politikada hamaset söylemlerine, dost söylemlerine yer yoktur. Her ülke kendi çıkarları için söylem oluşturur. Güçlü bir ekonomi oluşturamazsanız başka ülkelerin sömürdüğü ülkeler haline geşirsiniz Türkiye’nin bugün geldiği nokta bu. Trump bir tweet atıyor, Türkiye’de dolar yükseliyor. Neden böyle oluyor? Güçlü bir ekonomi olmadığı için. Trump’ın attığı her tweet Türk halkının onurunu zedeliyor. Asla kabul etmiyoruz. Bu konuda Türkiye’de bir görüş birliğinin sağlanması çok önemli. Eğer iç politikayı, dış politikanın malzemesi haline getirseniz güçlü kalamazsınız.

  10. MADDE

  Kontrolsüz borçlanma. Bunun için bir anayasal kural getirmek gerekiyor. Herkes gönlünce borçlanamaz. Çocuklarımızı, torunlarımızı borç altında bırakamayız. Bunun limitleri ve kuralları olması lazım. TBMM’ye hesabı verilmeli. Bu borçları kim ödeyecek? Bu borcu 80 milyon ödeyecekse hepimizin soru sorma hakkmız var.

  11. MADDE

  Fakirin, fukaranın sırtına yıkılan bir vergi politikası var. Türkiye’nin bunu düzeltmesi lazım. Vergi cennetlerinde dolarları olanlar var. Bu dolarları olanlar Türkiyeye getirdiğinde vergi ödemiyorlar. Fakir ekmek alırken su içerken vergi ödüyor. Milyarlarca dolarla uğraşanlar vergi ödemiyor. Bunu engellemek için 2006 yılında parlamento üstüne düşeni yapmış. ‘Dolarlar ülkeye gelirse yüzde 30 vergi alacağım’ demiş. Bu kararname 2006 yılından beri çıkmıyor. Biz bu kararnamenin süratle çıkmasını istiyoruz. O vergi cennetleri nereler herkes biliyor.

  12. MADDE

  On ikinci maddemiz; Üretimi önceleyen politikaya ihtiyacımız var. Bir ülke üretirse güçlü olur.

  13. MADDEMİZ

  On üçüncü madddemiz; israf ekonomimizi hepiniz görüyorsunuz. Lüks arabalardan geçilmiyor. Tasarruf yapacağız diyorsanız kamudaki araba saltanatına son verin. Kiralık binalarda oturuyorlar. Neden? Eskiden bakanlıklarda otururlardı. Beğenmiyorlar."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir