Euro
10.1194
0.02%
Dolar
8.6208
-0.07%
Altın
492.01
-0.05%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
355.740
-5.86%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C
  Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısı konuşması

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısı konuşması

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiği takdirde dini bayramlarda emeklilere özel bir maaş ikramiye vereceği vaadinde bulundu.
  • Ajanslar
  • 17.02.2015 - 14:07

  Kemal Kılıçdaroğlu nun grup toplantısı konuşması #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te düzenlenen grup toplantısında partililere seslendi. Konuşmasından önce Özgecan Aslan için saygı duruşunda durulmasını isteyen Kılıçdaroğlu, konuşmasının başlarını da kadına şiddete ayırdı.

  EMEKLİLERE BAYRAMLARDA İKRAMİYE

  Kılıçdaroğlu işsizlik konusuna dikkat çekerken emeklilere ikramiye sözü de verdi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi;

  "Ekonomi politikası çöktü. İşsizlik bunun en temel göstergesidir. Sağlık politikası; emekli kardeşlerime sesleniyorum benim Başbakanlığımda Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye alacaksın. Huzurlu Türkiye neymiş herkes görecek."

  Kılıçdaroğlu: Emeklilere dini bayramlarda ikramiye vereceğim Video

  Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

  "NEDEN KADINA ÖNEM VERMİYORUZ"

  "Neden kadına önem vermiyoruz. Ölümü unuttuk, nasıl ceza vereceğiz onu tartışıyoruz. Asıl tartışılması gereken konu bu konuları nasıl engelleriz. İdam olsa ne olur. Sorun çözülecek mi? Bu bir kişinin sorunu değil. Yarı açık cezaevine döndü Türkiye. Kadın kaç doğum yapacak, nasıl doğum yapacak ona da karar verecekler, sokağa hamile kadın çıkmasın ona da karar kılacaklar. Eğer bunu toplumun zihnine şırınga ederseniz bu olayları önleyemezsiniz. Sanane kadının kaç çocuk doğuracağından, nasıl giyineceğinden…

  "TOPLUMUN VİCDANI RAHATSIZ"

  Özgecan toplumun vicdanı oldu. Biz ne söylersek söyleyelim ateş düştüğü yeri yakıyor. Allah kimseye evlat acısı vermesin. Bunu yaşayan birisi olarak söylüyorum. Bütün kadınlar ayağa kalktı. Toplumun vicdanı rahatsız, kanıyor. Bu siyasal iktidar size nefes aldırmamaya ant içmiş bir iktidardır. Her şeye müdahale ediyorlar. 2002-15 döneminde 5406 kadın öldürüldü. Tam bir katliam.

  KÜÇÜMSEDİĞİMİZ AFRİKA ÜLKELERİ BİZDEN İYİ

  Dünya Ekonomi Forumu denen bir kurum var. Dünyayı izliyor. Türkiye son 10 yılda 20 basamak geriledi. Kadınlar 20 basamak geriledi. Bunu niye dillendiriyorsunuz diyorlar. Bu rakamlar bizim rakamlarımız değil uygar dünyanın rakamları. Bizim küçümsediğimiz Afrika ülkeleri çok çok önümüzde.

  Totaliter bir yönetimin maliyetlerini iyi hesaplamalısınız. Emin olun sokağa çıkmanızı yasaklayacaklar. Bunu kendileri söylüyor. Aşama aşama hayata geçirecekler. 186 kişi polis kurşunuyla can verdi.

  GÜVENLİK PAKETİ

  Güvenlik paketi geliyor. Biz üzerimize düşen görevi yapacğız. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bu ülkenin demokrasisi için özgürlüğü için mücadele edeceğiz. Ankara Tabip Odası mensupları Gezi olayları sırasında hipokrat yeminine sadık kalıp yaralılara bakmış. Şimdi yargılanıyorlar.. Biz CHP olarak yargılanan Tabip Odası mensuplarının yanında olacağız.

  ROMAN VATANDAŞLAR

  Aramızda Roman arkadaşlarımız var. Bir anket var. 12 yılda size hiç bir şey verilmedi. Ben size CHP Genel Başkanı olarak size söz veriyorum. Sizin bütün sorunlarınızı çözmek benim namus borcum. AB'nin Romanlarla ilgili bir raporu var. Diyorlar ki Türkiye'nin de olsun. Bunu yapmak zorundayız.

  Romanlar yoğun olarak belirli bölgelerde yaşıyorlar. Mutlaka bir kadın merkezi olmalı o mahallelerde. Taleplerinde haklılar. CHP'li bütün belediyelere talimat verdim ve oralarda kadın eğitim merkezleri kesinlikle olacak.

  Roman çocukların eğitimi. Her Roman mahallesinde kreş ve etüt merkezi olacak. Bizim bulunduğumuz bir belediyede bu görev yerine getirilmemişse bana telefon açın.

  KENTSEL DÖNÜŞÜM

  Romanların bir doğuştan gelen bir alışkanlıkları var. Olağanüstü müzük yetenekleri var. Kentsel dönüşüm meselesi. Sulukule çok can alıcı bir meseledir. Dediler ki size apartmanda ev vereceğiz. Yoksulluğu en derinden yaşıyorlar. Biz Romanız bizim bir alışkanlığımız var bizim ayağımız toprağa bassın. Kentsel dönüşümü sizin istediğiniz şekilde yapacağız. En önemlisi diyorlar ki niye biz parlanetoda yokuz. Romanların derdini birisi dile getirecekse derdimizi anlatalım diyorlar. Onun da sözünü veriyorum.

  ECEVİT ZAMANINDA EKONOMİ

  Ecevit zamanında ekonomide ehil insanların görev yapması sağlandı. Merkez Bankası'na da bağımsızlık verdi. Bakın arkadaşlar demokrasinin birden fazla tanımı vardır. Herkes istediği gibi tanım yapar. Birileri de sadece seçimden seçime gidip oy kullanmak olarak görür demokrasiyi. Demokrasi bu alanlara sıcak siyasetin müdahale etmemesidir aynı zamanda.

  Enflasyon varsa onunla mücadele eden bir kurum vardır, işsizlik varsa orada bir kurum vardır. Artı bunları Ecevit hükümeti yaptı önlemleri aldı ağır bir fatura ödedi ve siyasetten çekildi. Geldiler ve manevi değerlerimizde çürüme var, toplum huzursuz mutsuz deyip 3 temel anahtarımız var dediler.

  NEDEN YOKSULLUK 12 YILDA BİTMEDİ

  Eğer bu noktada adımlar atıldıysa beni arayın söyleyin. Eğer aramıyorsanız gömün sandığa gitsinler. Hz. Peygamberimiz diyor ki hediye altında rüşvet verilecek günahsız insanlar öldürülecek.

  Neden yoksulluk 12 yılda bitmedi. Yoksulluğu bitirmek için değil yoksulluğu idare etmek için iktidar oldular. 77 milyonun önünde söz veriyorum yoksulluğu 4 yıl içinde tarihe gömeceğim.

  4 KİŞİDEN BİRİ ANTİ DEPRESAN KULLANIYOR

  TÜİK araştırma yaptı. Mutlu vatandaş sayısında ciddi bir düşüş var. Bu rakamlar da bizim değil devletin rakamı. Mutsuz adam ne yapar doktora gider. Deprasyon ilaçları alır. Araştırmalara göre her 4 kişiden biri deprasyonda anti deprasan kullanımı 37 milyon kutu. Gelen yasa tasarısının amacı bu yoksa vatandaşın eline molotof alıp atacağı güç yok.

  İşsizlik. Yeni rakamlar açıklandı. 5.5 milyon gencimiz işsiz. Ne yapıyorlar işsizliği önleyeceğiz diye bir proje yok. Gidiyor Avrupa'ya işsiz mi var gelsinler Türkiye'ye iş vereceğiz. Aziz Nesin'in aklına gelmezdi böyle espri ama yaptılar.

  "TOPLUMDA DERİN BİR ÇÜRÜME VAR"

  77 milyon yurttaşıma sesleniyorum, şimdi yeni bir kanun getirdiler, yurt dışından insan getiriyorlar Türkiye'de çalışsınlar diye. Allah bilir ya onun için de komisyon alırlar. Bu işleri çok iyi bilirler. Toplumda derin bir çürüme var. Boşanma sayısı doğum yüzdesini geçti. Her 5 evlilikten biri boşanmayla sonuçlanıyor. Bunlar sözde manevi değerleri güçlendireceklerdi ceplerini güçlendirdiler.

  Araştırma yapılmış. Aile ve Sosyal Politikalar Genel Müdürlüğ: 3 sebep var. Adam aç, kadın aç, çocuk aç. Şiddeet görme. Kadın şiddet görme. Adam işsiz gelip intikamını kadından çıkarıyor. Aile arasındaki geçimsizlik"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir