Kenan Evren'in şaşırtan sözleri
ensonhaber.com

kenan-evren

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan 12 Eylül Davası'nda, Evren ve Şahinkaya'ya 'Devlet kuvvetleri aleyhine cürüm işlemek' gerekçesiyle müebbet hapis cezası verilmişti.

12 Eylül Davası tarihi yüzleşmelere sahne oldu. Dava sürecinde darbe yıllarında yaşananlar hafızalarda tekrar canlandı.

Kenan Evren, duruşmalarda yaptığı savunmasında 12 Eylül'de söylediği birçok sözü reddetti. Evren'in inkar ettiği ancak toplumun hafızasından asla silinmeyecek sözlerden biri de, 17 yaşında olmasına rağmen yaşı büyütülerek asılan Erdal Eren için kullandığı "Asmayalım da besleyelim mi" ifadesiydi. Evren, duruşma esnasında kendisine fotoğrafı gösterilen Erdal Eren'i "tanımadığını" söyledi. Kenan Evren, bundan tam 31 yıl önce cumhurbaşkanlığı döneminde gittiği şehirlerde de birbirinden anlamsız konuşmalara imza atmıştı.

KENAN EVREN'İN ŞAŞIRTAN SÖZLERİ

Yozgat-14 Ağustos 1983

Sevgili Yozgatlı kardeşlerim. Şuna inanınız ki, her şeyin fazlası zararlıdır. Fazla fakirlik nasıl zararlıysa, fazla zenginlik de insanların rahat ve huzurunu kaçırır. Fazla yemek, fazla içki, fazla sigara, fazla eğlence, fazla sıcak, fazla soğuk... Velhasıl haddinden fazla olan güzel şeyler dahi zararlıdır. Hatta... Fazla uzun boylu, fazla kısa boylu da zararlıdır. Yani bir şeyin azı da, çoğu da zararlıdır.

Çorum-1 Haziran 1983

Sevgili Çorumlu kardeşlerim. (Partiye) Amblem olarak arıyı seçtiler. Bitmedi... Başka bir parti de amblem olarak el yaptı... Onun manası nedir? Seçimde vatandaş mührü alacak, "evet" yerine basacak ya... El demirden yapılmış. Yani Demir'i El'e bas... Demirel olsun. Onun için el işareti aldılar. Acaba, bizi bu kadar saf mı zannediyorlar?

Uşak-10 Nisan 1983

Sevgili vatandaşlarım. Benim partimden değildir diyerek, karşınızdakini kötü gözle göremezsiniz. Biriniz kırmızıyı, diğeriniz maviyi sevebilir. Biriniz tarihi Türk müziğini sever, başkası halk türküsünü sever. Biriniz esmer sever, biriniz sarışın sever.

Denizli-10 Nisan 1983

Sevgili hemşehrilerim. Bütün insanların kafaları şekil olarak aynıdır... Hepsi de yuvarlaktır. Hepsinin kafasının içinde beyin vardır... Beyin de aynıdır. Ama o beynin içinde oluşan fikirler ayrı ayrıdır. Bunu böyle kabul etmeye mecburuz.

Muğla-8 Ekim 1983

Sevgili Muğlalı hemşehrilerim. Ev alacaksan tuğladan, kız alacaksan Muğla'dan derler. Muğla'ya en son geldim diye içinizden bazı vatandaşlarım kızgın olabilirler. Kaldı ki, bir yemeğin en sonunda tatlı yenir. Niye tatlı yenir? Ağız tadı olsun diye yenir. Ben de ağız tadıyla bu işi tamamlamak için en sona Muğla'yı bıraktım. Sonra... Bazı yerlerde bir söz vardır... Son çocuk için... "Son uşağım, sırma kuşağım" derler.

Gümüşhane-22 Ağustos 1983

Sevgili Gümüşhaneli hemşehrilerim. Bir vatandaşımız paraların üstündeki Atatürk resmine dikkat etmiş. Diyor ki... 100 liralıklarda ve 500 liralıklarda Atatürk'ün yüzü gülüyor da, 5 bin liralık, 10 bin liralıkta ters bakıyor. Neden böyle yapmışlar? Sonra... 500 liralık ile 5 bin liralık banknot birbirlerine karışıyor, renklerini ayrı yapsanız daha iyi olmaz mı diyor. Doğru haklı. Vatandaşıma teşekkür ediyorum.

Kenan Evren'in 12 Eylül Askeri Darbesi açıklamaları