Dolar
6.8141
-0.0909%
Euro
7.5776
0.1533%
Altın
1739.97
0.6158%
Borsa
107266.19
1.6543%
G. Altın
381.282
0.5392%
Bitcoin
64957.2
1.1198%
19ºC
İstanbul
Sağanak yağış 19 C
  Kıbrıs'taki Derinya sınır kapısı açıldı

  Kıbrıs'taki Derinya sınır kapısı açıldı

  Kıbrıs barış müzakerelerinde liderler, 1996’da Türk bayrağını indirmek isteyen bir Rum'un vurularak öldürüldüğü Derinya sınır kapısını açtı.
  • İHA
  • 29.05.2015 - 09:15

  Kıbrıs'taki Derinya sınır kapısı açıldı

  kıbrıs

  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis arasında başlayan görüşmelerde önemli adımlar atılmaya devam ediyor. İlk toplantıda, geçiş kapılarındaki vize işlemlerinin kaldırılmasının yolunu açan liderler, dün de Kıbrıs için önemli iki kapının açılması talimatını verdi.

  DERİNYA KAPISI

  Bu kapılardan biri olan Derinya, 1996’da meydana gelen olaylar ile gündeme gelmişti. Bazı Rumlar, Derinya sınırını delmeye çalışmış; çıkan olaylarda biri bayrak direğine tırmanmaya çalışan, biri de arbedede olmak üzere iki Rum hayatını kaybetmişti. Derinya kapısı, birinci derecede askeri bölge. Ada’da şu anda Kuzey ve Güney’i bağlayan yedi mevcut kapı bulunuyor.

  ORTAK ELEKTRİK KARARI

  Liderlerin görüşmeden sonra beş maddede açıkladığı açılım paketinde, kapıların yanında Kuzey ve Güney Kıbrıs arasında elektrik şebekelerinin birleştirilmesi kararı da alındı. Buna göre, iki tarafın elektriği ortak olacak. Güney’de elektrik gittiği zaman Kuzey’deki şebeke devreye gidecek. Aynı durum Kuzey için de geçerli olacak. GSM konusundaki ortak işbirliğinin de ele alındığı toplantıda, cinsiyet eşitliği için bir komitenin de kurulması kararı alındı. Komitenin, oluşturulacak devlette, ‘cinsiyet eşitlisizliğini ortadan kaldıracak’ yasaların oluşturulması ve adımların atılmasını sağlayacağı bildirildi. Kadınların, çözüm sürecinde daha aktif görev alması da sağlanacak.

  "TEMENNİMİZ SONUNUN İYİ GETİRİLMESİ"

  Zirveden sonra basına açıklama yapan Akıncı, "her şeyin toz pembe olmadığını" ve "iyi bir hava yakalandığını, ilerleme sağlandığını" söyledi. “Daha yürünmesi gereken çok yol var” diyen KKTC lideri, “Temennimiz sonunun iyi getirilmesi” dedi.

  "HERKESİN HEDEFİ AB KRİTERLERİYLE UYUMLU OLMASI"

  Rum lider Anastasiadis de, "Herkesin hedefinin en kısa sürede Türklerin ve Rumların beklentilerine yanıt verecek ve devletin AB kriterleriyle uyumlu olmasını teminat altına alacak bir çözüme ulaşmak olduğunu" belirtti.

  BAYRAK DİREĞİNDE VURULARAK ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

  Kıbrıs’ta 8 Ağustos 1996’ta motosikletli Rumlar, Derinya sınırını delmek istemişti. Çıkan arbedede Tasos İsak adlı bir Rum ölmüştü. Bu olaydan 3 gün sonra, 11 Ağustos’ta yine Derinya’da toplanan Rumlar, gösteri yapmıştı. Solomos Solomu adlı bir Rum, sınırdaki Türk bayrağı direğine tırmandığı sırada vurularak öldürülmüştü.

  Türk bayrağını indirmeye çalışan Rum'un vurulma VİDEO

  Görüş Bildir