Euro
14.4332
3.03%
Dolar
12.7995
3.48%
Altın
734.76
3.04%
Borsa
1.809
1.81%
Bitcoin
736.490
4.08%
18ºC
İstanbul
Yağmur 18 C

  Kılıçdaroğlu CHP'nin yüzyılın projesini açıkladı

  Kılıçdaroğlu, seçimde CHP'nin iktidara gelmesi halinde yapacakları 'yüzyılın projesini' açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 21.05.2015 - 10:22
  Kılıçdaroğlu CHP'nin yüzyılın projesini açıkladı

  Kılıçdaroğlu CHP nin yüzyılın projesini açıkladı #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin seçimlerde iktidar olması halinde uygulamaya sokacağı ve 'yüzyılın projesi' olarak adlandırdığı yeni projesini açıkladı.

  PROJENİN ADI "MERKEZ TÜRKİYE PROJESİ"

  Merkez Türkiye Projesi adı verilen projeye göre; 20 yılda 20 milyar dolarlık yatırım hedefleniyor.

  Kılıçdaroğlu, projeyle ilgili şunları söyledi:

  "Yaklaşık bir ay önce 19 Nisan’da yaşanacak bir Türkiye sözü ile sizlerin karşısına çıktım. 4 ayaklı bir seçim bildirgesi vizyonu vardı. Birinci ayağında birinci sınıf demokrasiyi öngörüyorduk. Demokrasi ile hukukun üstünlüğü ile başladık sözlerimize. ''Biz iktidar olduğumuzda birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz'' dedik.

  İkinci ayağı rekabetçi ve yarışmacı bir ekonomi. Sözü dinlenen, üreten güçlü bir Türkiye. Ülkenin gücü ekonomiden kaynaklanıyor. O nedenle üreten Türkiye olsun dedik. YÖK’ün kaldırılması gerekiyor dememizin temel nedeni de bu. Stratejimizin üçüncü ayağında ürettiğini hakça bölüşen bir toplum olmalıydık. Güçlü bir sosyal devleti kuracağız. Emekliliklere bayramlarda ikramiye verilmesi, asgari ücretin yükseltilmesi.

  Dördüncü ayağımız da bütün bunları sürdürülebilir bir hale getirmemiz gerekiyordu. Bu çerçevede sizlere projelerimizi sunmuştuk.
  Ülkemizin rekabetçi gücünü arttırmamız gerekiyor.

  Kılıçdaroğlu CHP nin yüzyılın projesini açıkladı #2

  CHP'nin yeni vizyon projesi VİDEO

  TANITIM VİDEOSUNDA ÖNE ÇIKAN AYRINTILAR:

  Verilen bilgilere göre, dünyada ticaret yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan üç proje var. Merkez Türkiye dördüncüsü olacak. Türkiye’yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtaracak. Sadece yolları birbirine bağlamıyoruz; ülkeleri, kültürleri yaşamları birbirine bağlıyoruz. Bürokrasi sıfırlanacak, 2020’de faaliyete geçecek ve büyüyecek 2035 yılına gelindiğinde tamamlanacak. Yeni bir şehir, küresel bir proje. Akdeniz ve Karadeniz limanları üzerinden dünyaya bağlanan bir merkez. 3 milyon nüfuslu yaşanacak bir cazibe merkezi olacak. Otoyol ve demiryolu ağlarının tam ortasında yer alan bir şehir. AR-GE, tekno park şehri. Bölgenin en fazla yeşil alana sahip şehri olacak. 1 milyon 633 bin kişiye çevresine ile 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratacak. 2035’de 100 milyar dolar katma değer yaratacak. 2035 yılında Türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek. İşsizlik yüzde 5’in altına inece büyüme hızı ortalama yüzde 6 olacak. Tüm yakın coğrafyaya barış mutluluk ve refah gelecek.

  MERKEZ TÜRKİYE PROJESİ

  "Merkez Türkiye projesi tamamen bir şehir olarak kurulacak ve tüm ithalat,ihracat bu merkezden yapılacak.

  Eğer biz gücümüzü kullanırsak, corafi konumumuzun avantajlarını kullanırsak merkez haline gelebiliriz. Ortadoğu'dan Afrika'dan Avrupa'dan barışın da sembolü olmayı hedefliyoruz.

  Bir konsolidasyon merkezi. Merkez Türkiye. Sadece lojistik merkezi olarak kalmayacak büyüyecek 3 milyon nüfuslu bir şehir olacak.

  Kılıçdaroğlu CHP nin yüzyılın projesini açıkladı #3

  YÜZYILIN PROJESİ DİYORUZ ÇÜNKÜ...

  Bu projeye yüzyılın projesi dememizin anlamı bu. Eğer biz gücümüzü kullanırsak coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanırsak Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi olacaktır. Sadece ve sadece ekonomik büyüme projesi değil, barışın da projesi. Kültürler, kentler hepsi entegre olacak.

  ÜÇ DEV PROJE HAYATA GEÇMEK ÜZERE

  Bu projeyi neden hazırladık? Küresel ekonomide gelişen ve yükselen ekonomiler var. Toplum küresel ekonomide çok daha fazla pay aldığını biliyoruz. 1990 yılında gelişen ve yükselen ekonomilerin küresel gelirden aldıkları pay yüzde 30 ticaretten ise yüzde 23. Bugün aynı ekonomiden küresel gelirden yüzde 57, küresel ticaretten yüzde 42 pay alıyorlar. Türkiye bütün avantajlarına rağmen bu başarıyı yakalayamıyor. Bu proje ile biz bu başarıyı yakalamak istiyoruz. Bu bizim öngördüğümü yeniden bulduğumuz bir proje değil. Üç dev proje hayata geçmek üzere.

  MERKEZ TÜRKİYE PROJESİNİN KALBİNİ OLUŞTURAN MEGAKENT

  Merkez Türkiye projesinin kalbini oluşturan megakentin yönetimini büyük ölçüde sivil toplum kuruluşları oluşturacak. Bu mega kent aynı zamanda bir bilim merkezi olacak. Yönetiminde TOBB, Uluslararası nakliyeciler derneği, Turizm yatırımcıları derneği gibi pek çok kuruluş burada görev alacak.

  Megakent projesi başladığı andan itibaren dünyanın bütün önemli kuruluşları bu merkezde olmak için yarışacaklar. Çünkü megakentte olmak demek Asya'da olmak, Afrika'da olmak, Ortadoğu'da olmak demektir.

  MALİYETLERDE YÜZDE 15-20'LİK AVANTAJ

  Biz küresel dördüncü projeyi Türkiye’de hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Bu proje ile biz 4,5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye ulaşıyoruz. 1,5 milyar nüfusa ulaşıyoruz. Hiçbir ülkeye nasip olmayacak bir avantaj. Devasa bir ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz .

  Demir, kara, hava ve deniz yolu ile küresel sisteme Türkiye entegre olacaktır.  Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz biz. Mükemmel alt yapısı ile bir Anadolu’da mega kent oluşturuyoruz. Buradan ürünler dünyaya ulaşacak. O nedenle 21. yüzyılın projesi ve Merkez Türkiye Projesi dedik.  Bu proje bölgemize ne kazandıracak? Bölgemize barışı, zenginleşmeyi getirecek. Bölgeyi kendi içinde entegre edecek. Şangay’dan yüklenen mal Bakü’ye gidecekse 55 gün geçiyor. Bu proje hayata geçtiğinde o mal 15 gün içinde Bakü’de olacak. Maliyetlerde yüzde 15-20’lik avantaj sağlanacak.

  YAPIMI NE KADAR SÜRECEK?

  Projenin yapımı ne kadar sürecek? Projeyi gerçekleştirirken pek çok fondan yararlanacağız. İşe demir yollarını yeniden ele alarak düzeltme ile başlayacağız. Samsun ve Trabzon’u mega kent ile buluşturacağız. Mersin ve İskenderun’u mega kent ile buluşturacağız. Ulaştırma, iletişim, enerji alt yapısını yeniden düzenleyerek işe başlayacağız.

  BÜROKRASİ SIFIRA İNECEK

  Mega kent’in yönetimi nasıl olacak? Özel bir yasa ile kurulacak. Bürokrasinin sıfıra indiği özel bir yasa ile. Vali atanacak, yönetimi sivil toplum örgütlerinden oluşacak. Aynı zamanda bilim üssü olacak. Yönetimde Odalar Borsalar Birliği, Nakliyeciler Derneği, Turizm Yatırımcıları Derneği gibi pek çok kuruluş burada görev alacak.

  MALİYETİ: 20 YILDA 200 MİLYAR DOLAR

  Maliyeti ne olacak? 200 milyar dolar olacak 20 yılda tamamlanacak. 40 milyar dolarını kamu, 160 milyar doları özel sektör tarafından gerçekleşecek.

  YILLIK 147 MİLYAR DOLAR KATMA DEĞER

  Bu proje bizim ekonomimize ne kazandıracak? Proje tamamlandığında ekonomiye yıllık 147 milyar dolarlık bir katma değer yaratacak. Dünyanın en güçlü projelerinden biri.

  Şunu sorabilirsiniz neden 2035? 2035 tarihinde Türkiye yaşlı nüfusu olan ülkeler sınıfına girecek. Genç nüfus avantajını kullanamazsanız kan kaybedersiniz. Önümüzde 20 yıllık bir zaman dilimi var ve bu dilimi çok iyi kullanmalıyız.

  Kurulan mega kent diğer kentlerin rakibi mi olacak? Tam tersi... Bu kentin Anadolu’nun bütün kentlerine büyük katkıları olacak.  Türkiye’nin en temel sorunu orta gelir tuzağından çıkmak. Sadece orta gelir tuzağı değil, bizim aynı zamanda orta teknoloji tuzağından da çıkmamız gerekiyor. Bu merkez iki alanda da bize güç verecek.

  KİŞİBAŞI GELİR 33 BİN DOLARA ÇIKACAK

  Kişi başı gelir 33 bin dolara çıkacak. Kent için özel yasa çıkacak. Bunun temel nedeni burayı bir dünya markası haline getirmektir. Bu kent için özel teşvikler getireceğiz. Sesi olan ürünleri ile dünyaya ses veren bir kent haline getireceğiz. Anadolu ses verecek."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir