Kılıçdaroğlu'ndan Madımak açıklaması

s

"Madımak'ta yakılanlar canlarını vererek, hiç kuşku yok ki, insanlık suçunun bedelini çok ağır ödediler. Ama, onlar karanlığa ışık olarak cumhuriyeti, geleceğimizi, insanlığı aydınlattılar" diyen Kılıçdaroğlu, Madımak katliamı nedeniyle yayımladığı mesajında, "Bugün Sivas katliamının 21. yılı. 2 Temmuz, İnsanların yakıldığı, Ortaçağın Türkiye'ye getirildiği kara bir gün ve tarihimizde önemli bir dönüm noktasıdır.

''ŞİDDETLE KINIYOR, İNTİKAM DUYGUSUNU AKLIMIZA GETİRMİYORUZ''

Madımak'ta yakılanlar canlarını vererek, hiç kuşku yok ki, insanlık suçunun bedelini çok ağır ödediler. Ama, onlar karanlığa ışık olarak cumhuriyeti, geleceğimizi, insanlığı aydınlattılar. Ne yazık ki, karanlığın tetikçileri ve insanlık suçunun sorumlusu failler yakalanmadı. Gölge edildi onlara, sırtları sıvazlandı. Bazıları da Recep Tayyip Erdoğan'ın kanatları altında siyasete devam etti. İnsanlık dışı bu anlayışı da, canların canını alanlara bu yaklaşımı da şiddetle kınıyor ama , intikam duygusunu asla ve asla aklımıza getirmiyoruz.

''SEVGİ VE SAYGIYLA ANACAĞIZ''

İnsan yakanları lanetlerken, insanlıktan çıkanlara benzemeyi reddediyoruz. Elbette, yaşamın her anında "Acıyı bal eyledik" diyerek, insanlık suçunu kınayacağız, lanetleyeceğiz, hukuk önünde hesap sormayı asla ihmal etmeyeceğiz. Çünkü, yakılarak, ağır bir bedel ödeyerek, bu toplumun aydınlanmasında pay sahibi olan, düşünürler, yazarlar, aydınlar, demokratlar bizim yiğitlerimizdir. 2 Temmuz'u 'Aydınlanma günü', Madımak Oteli'ni de gerçek anlamıyla 'Aydınlanma Müzesi'ne dönüştürerek, Onları bugün olduğu gibi, gelecekte ve her zaman sevgiyle saygıyla anacağız" ifadelerine yer verdi.