Dolar
7.3154
1.5379%
Euro
8.6302
1.7388%
Altın
1943.34
1.6375%
Borsa
1114.88
0.4351%
G. Altın
455.838
2.947%
Bitcoin
84666.01
3.9414%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Kuzenine canlı yayında sigara içirmeye çalıştı

  Kuzenine canlı yayında sigara içirmeye çalıştı

  Canlı yayın sırasında küçük kız çocuğuna sigara içirme girişiminde bulunan 19 yaşındaki genç kız, büyük tepki topladı.
  • Haber Merkezi
  • 07.07.2020 - 13:51
  Kuzenine canlı yayında sigara içirmeye çalıştı

  Sosyal medyada infial yaratan görüntünün adresi, İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesi...

  Henüz 3 yaşında olduğu belirtilen Z.E.K.'yi kucağına oturtan 19 yaşındaki Betül Aşçı adlı genç kız, sigara içirmeye çalıştı.

  Genç kızın kuzeni olduğu öğrenilen minik çocuk ise içmemek için büyük çaba harcadı.

  SİGARAYI İÇMEDİKÇE ISRAR ETTİ

  "Ben sigara içmem." diyen ve sigaraya her yaklaştığında büyük acı çektiği görülen çocuğun bu hali, genç kızı fazlasıyla keyiflendirdi.

  Bu sırada görüntüde yer almayan ve çocuğun annesi olduğu tahmin edilen bir diğer kadın ise yerinden bile kıpırdamadı.

  Kuzenine canlı yayında sigara içirmeye çalıştı ViDEO

  Birkaç kez aynı eylemi deneyen genç kız, çocuğun ağlaması ile vazgeçti.

  Genç kız, tüm bunları bir de canlı yayında yaptı.

  SOSYAL MEDYA KULLANICILARI ÇILDIRDI

  Görüntüler sosyal medyada yayılmasının ardından çok sayıda mesaj, Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına düştü.

  Twitter kullanıcıları, kız çocuğunu adeta istismar eden genç kızın bir an önce bulunmasını istedi.

  Kuzenine canlı yayında sigara içirmeye çalıştı #1

  Şikayetlerin ardından harekete geçen emniyet yetkilileri, Betül Aşçı'yı gözaltına aldı.

  Kuzenine canlı yayında sigara içirmeye çalıştı #2

  BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA GELDİ

  Bu arada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından konuya ilişkin bir açıklama geldi. Bakanlık'tan gelen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  "'Canlı Yayında Kardeşine Zorla Sigara İçirmeye Çalıştı' başlıklı haberlere ve sosyal medya paylaşımlarına ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

  Bakanlık olarak çocuklarımızın üstün yararını gözeterek her türlü kötü alışkanlığa karşı mücadelemizi sürdürmekteyiz. Videonun sosyal medyada yer almasının hemen ardından Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile koordineli şekilde adres tespiti yapılmasını sağladık.

  İstanbul’da gerçekleştiği tespit edilen olay ile ilgili İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından çocuk ve aile ile ilgili sosyal inceleme yapılmakta ve çocuklarımız için rehberlik hizmeti verilmektedir. İnceleme sonrası çocuklarımızın ve ailenin uygun sosyal hizmet modellerinden yararlandırılması sağlanacak ve gerekli tedbirler alınacaktır.

  Söz konusu içeriklere sosyal medyada erişimin engellemesine yönelik çalışmalar da bu konuda yetkili kurum olan Bİlgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ile birlikte yürütülmektedir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın gelişimini olumsuz yönde etkileyecek her türlü davranış ve girişimin karşısındayız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

  Kuzenine canlı yayında sigara içirmeye çalıştı #3

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin bir açıklama yayınladı. Savcılıktan yapılan açıklamada, "Bazı sosyal medya platformlarında 07/07/2020 tarihinde “Kuzenine canlı yayında sigara içirmeye çalıştı” başlığı altında yapılan paylaşıma ilişkin görüntülerden yola çıkılarak derhal Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

  Soruşturma kapsamında mağdurenin anne ve babasının yanında görüntüleri çektiği anlaşılan B.A.’nın ifadesine başvurulmuş, anne ve babanın akrabaları olan şüpheliden şikayetçi olmamaları nedeni ile "çocuğun yüksek yararı" gözetilerek 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu uyarınca mağdure hakkında Mahkemeden koruma kararı talep edilmiştir.

  Gaziosmanpaşa 2. Çocuk Mahkemesi'nin 07/07/2020 tarihinde verdiği karar ile; mağdur çocuk hakkında bakım tedbiri, anne baba hakkında da çocuğun doğru yetiştirilmesi konusunda danışmanlık tedbiri ve yine çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığının korunması için sağlık tedbirine hükmedilmiştir.

  Uzman görüş ve raporları doğrultusunda mağdur çocukla birebir ilgilenilerek rehabilite edilmesi çalışmalarına başlanılmıştır.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

  Görüş Bildir