Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
716.000
2.43%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Kızılay'dan Suriyelilere sınırötesi yardım

  Kızılay Şanlıurfa-Birecik Şubesi, Türkiye’ye geçmek için sınırda bekleyen Suriyeli Kürtlere yemek dağıtmaya başladı.
  • 23.09.2014 - 10:34
  Kızılay'dan Suriyelilere sınırötesi yardım

  IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye-Suriye sınırının Birecik kesimine gelen yüzlerce kişi, araçlarının geçişine izin verilmediği için bekliyor. Köyleri IŞİD’in eline geçtiği için geri gidemeyen insanlar için Kızılay harekete geçti. Derneğin Birecik şubesi sınırın öbür tarafında kalanlara yemek dağıtmaya başladı.

  Kızılay dan Suriyelilere sınırötesi yardım #1

  ASKERLER DAĞITTI

  Yemekler kaymakamlığa ait araçlara yüklenerek sınıra getirildi. Tel örgülerin yakınlarında nöbet tutan askerler ve Kızılay görevlileri yemekleri tel örgülerin üzerinden bekleyenlere ulaştırdı. Yemekle birlikte ayran, su ve ekmek de dağıtıldı. Al Jazeera ekibinin bulunduğu Göktepe Köyü yakınlarındaki noktada yaklaşık 100 kişiye yemek dağıtıldı. Üç noktada daha bekleyenler sıcak yemek yiyebildi. Sınırın Suriye tarafında bekleyenler arasında çok sayıda çocuk ve kadının bulunması dikkat çekti.

  ''MİNNETTARIZ AMA...''

  Yemek sırasında Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan Suriyelilerden Mahmut Hamo, yemek  dağıtımdan memnun. “Hayvanlarım ve araçlarım olduğu için gidemiyorum bir yere. Çocuklarımı ve eşimi gönderdim.  Ben beklemeye devam edeceğim”

  6 ineğine sınırı geçirmek için iki gündür bekleyen Cuma Ahmet’in umudu Türkiye’den gelecek habere bağladı; “Bize yemek verdiler teşekkür ederiz. Ancak hayvanlarımızı ve arabalarımızı da alırlarsa iyi olur.”

  IŞİD'DEN TACİZ ATEŞİ

  IŞİD, sınırda bekleyenlerin yaklaşık 800 metre uzağına kadar geldi. Örgüt zaman zaman bekleyenlere yönelik taciz ateşi açıyor. Bekleyenlere göre taciz ateşinin amacı korkutup kaçırmak ve mallarına el koymak.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir