KONDA anketinde AK Parti azınlık gösterildi

KONDA anketinde AK Parti azınlık gösterildi

Cumhuriyet Gazetesi'nden Sibel Bahçetepe'ye açıklamalarda bulunan Ağırdır, toplumun yüzde 60’a yakınının kutuplaşma içinde olduğunu vurgulayarak “Kutuplaşma oranlarına baktığımızda geçmiş yıllarda AK Parti yandaşları yüzde 35 iken AK Parti karşıtları yüzde 25’lerdeydi. Son yaptığımız araştırmada ise bu oran tersine döndü. Toplumda tedirginlik ve huzursuzluk var; ama bunun oy oranlarına yansıyıp yansımayacağını şimdiden söylemek pek mümkün değil” dedi.

KARŞITLARIN ORANI YÜZDE 35'E ÇIKTI

Geçtiğimiz yıllarda yaptıkları araştırmalarda çıkan oranların tersine döndüğünü dile getiren Ağırdır, “AK Parti karşıtlarının oranı yüzde 35’e çıkarken yandaşların oranı yüzde 25’e düştü. Ülkenin üçte biri halen kutuplaşmanın dışında. Bu insanların seçimlerde ne karar vereceğini bilmiyoruz; ama bu sonuç bile önemli bir değişiklik. 5 yıldır ölçtüğümüz bu endekste ilk defa AK Parti yandaşları azalmış oldu” diye konuştu.

KONDA anketinde AK Parti azınlık gösterildi

TOPLUM HUZURSUZ

Toplumda huzursuzluğun olduğuna dikkat çeken Ağırdır, AK Parti Hükümeti'nin ve özellikle Recep Tayyip Erdoğan’ın son 2 yılda kullandığı dilin bu kutuplaşma oranlarının değişmesinde etkili olduğunu vurguladı. “AKP’nin her şeyden önce parlementoda ezici çoğunluğu var; ama her şeyi torba kanunlarla yürütebiliyor. Kutuplaşmadan dolayı en küçük bir mesele; çok doğru yerinde bir değişiklik bile çok keskin tartışmalara yol açıyor” diyen Ağırdır, bunun siyasi kutuplaşmanın bir sonucu olduğunu söyledi.