Konya'da askeri eğitim uçağı düştü

Konya ile Karapınar ilçesi arasında uçak kazası yaşandı.

İhbar üzerine ekipler harekete geçti.

Olayla ilgili yapılan açıklamada, cezaevi yakınındaki boş bir alana düşen askeri eğitim uçağının pilotunun, fırlatma koltuğunu kullanarak paraşütle kurtulduğu belirtildi.

Pilotun sağlık durumunun iyi olduğu aktarılırken hastaneye sevk edildiği bildirildi.

Kuş çarpması sonucu uçağın motorları durdu

Konuya ilişkin ilk açıklama, Milli Savunma Bakanlığından (MSB) geldi.

Açıklamada, "Türk Yıldızları ekibine ait F5 uçağı, kuş çarpması sonucu motorlarının durması nedeniyle Konya'da kaza kırıma uğradı. Uçaktan atlayarak kurtulan pilotun sağlık durumu iyi." denildi.

Konya'da askeri eğitim uçağı düştü

Daha önce de kaza yaşandı

Kazanın yaşandığı noktada, Nisan 2021'de Türk Hava Kuvvetleri'ne ait NF-5 uçağının düştüğü ve pilot yüzbaşı Burak Gençcelep'in şehit olduğu belirtildi.

Bu, Türk Yıldızları'nın ikinci şehidi olarak kayıtlara geçmişti.

Konya'da askeri eğitim uçağı düştü VİDEO

Konya'da askeri eğitim uçağı düştü

"Can kaybı yok"

Konya Valiliği ise yaptığı açıklamada, can kaybının olmadığını belirterek, "3. Ana Jet Hava Üs ve Garnizon Komutanlığına bağlı eğitim uçağı 12.40 sıralarında Karat ilçemiz Tatlıcak mevkiinde düşmüştür. Uçağın pilotu paraşütle atlayarak sağ kurtulmuştur. Kaza sonucu can kaybı bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı.

Soruşturma başlatıldı

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Türk Yıldızları'na ait F-5 uçağının düşmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal da olay yerinde inceleme yaptı. Öte yandan paraşütle atlayarak sağ kurtulan Hava Pilot Binbaşı Ahmet Barbaros Civelek'in, kontrol amaçlı kaldırıldığı hastanede bir süre daha gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edileceği belirtildi.

Civelek'in, İzmir Çiğli'deki 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan birkaç ay önce 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki 134'üncü Akrotim Filo Komutanlığı'na atandığı ve Türk Yıldızları'nın 2023'teki gösterileri için eğitim uçuşu yaptığı öğrenildi.

Konya'da askeri eğitim uçağı düştü