Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da
ensonhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı mevkidaşlarını ağırlamaya devam ediyor.

Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Anıtkabir'e ziyaret

Canel, ilk olarak beraberindeki heyetle Anıtkabir'de Aslanlı Yol'dan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine geldi.

Bermudez ve beraberindekiler, mozoleye çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi törenle karşıladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşını resmi törenle karşıladı.

Bermudez'in bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bermudez'i külliyenin ana giriş kapısında karşıladı.

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da

Askeri Türkçe selamladı

Erdoğan ve Bermudez'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Küba Devlet Başkanı Bermudez, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı "Merhaba asker" diyerek Türkçe selamladı.

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bermudez, merdivenlerde Türkiye ve Küba bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Bermudez, heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmaların imza törenine iştirak etti.

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

"Küba ile dayanışmamızı artırmayı özellikle önemsiyorum"

"Küba'dan Türkiye'ye devlet başkanı düzeyindeki son ziyaret devrim lideri Fidel Castro tarafından belediye başkanlığım döneminde İstanbul'da düzenlenen Habitat vesilesiyle 1996 yılında gerçekleşmişti. 2016 senesinde Küba'ya Türkiye'den Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyareti yapmıştım.

Sayın Devlet Başkanı'nın ziyareti, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin tesisinin 70. yıldönümüne denk gelmesi bakımından ayrı önem taşıyor. Sayın Devlet Başkanı ve heyetine bir kez de sizlerin huzurunda hoşgeldiniz diyorum. Ağustos ayında Makanzaz'da meydana gelen patlamalarda ve eylül ayında kasırgada hayatını kaybedenler için taziyelerimi tekrar iletiyorum.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle ilişkilerimiz dış politikamızın temel sütununu oluşturuyor. Küba ile işbirliği ve dayanışmamızı artırmayı özellikle önemsiyorum. Küba'dan ülkemize yönelik üst düzey ziyaretlerin artmasından özellikle memnuniyet duyuyorum.

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da

"Değerli dostumla ticaret hacmimizi 200 milyon dolara çıkarma kararlılığımızı teyit ettik"

Devlet Başkanı ile görüşmelerimizde Türkiye-Küba ilişkilerini tüm cepheleriyle ele aldık. İşbirliğimizi kuvvetlendirmek yönünde güçlü iradeye sahip olmamızı görmek bizleri ayrıca memnun etti.

Küba'ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların etkisi aşikardır. Değerli dostumla ticaret hacmimizi 200 milyon dolara çıkarma kararlılığımızı teyit ettik. Enerji, turizm, inşaat, tarım, kalkınma, sağlık ve çevre gibi alanlarda mevcut işbirliğini geliştirme imkanlarını değerlendirdik.

Yaptırım zorluklarına rağmen firmalarımızın Küba'ya ilgisinin arttığını görüyoruz. Sayın Devlet Başkanı'nın İstanbul'da iş dünyamızla yapacağı temasların ziyadesiyle verimli geçeceğine inanıyorum.

İstanbul ve Havana arasında haftada üç sefer düzenleyen THY, sosyal ve kültürel ilişkilerimize katkı yapıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Türk şirketlerinin Küba'daki yatırımları daha da artacaktır.

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da

"Küba halkına şahsım ve milletim adına selamlarımı iletiyorum"

TİKA'nın Küba'da tarımsal kalkınma alanında sağladığı teknik desteği sürdüreceğiz. Koronavirüse karşı kendi yerli aşılarını geliştirmiş sayılı ülkeler arasındayız. Bundan sonraki süreçte ortak aşı yatırımlarına girmeyi ikili görüşmemizde ele aldık. Bu alanda işbirliğimizi çok daha ileri seviyelere taşıyacağız.

Küba'nın Afrika başta olmak üzere gönderdiği tıbbi ekipler adeta can simidi olmuştur. Türkiye de Afrika'da aynı anlayışla asırlar boyunca sömürülen insanlara yardımcı olmak üzere yoğun çaba sarf ediyor. Sayın Devlet Başkanı ve heyetine ziyaretleri için teşekkür ediyor, dost Küba halkına şahsım ve milletim adına selamlarımı iletiyorum.

Bu gün aldığımız kararların, imzalanan anlaşmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından sözü alan Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok teşekkür ediyoruz"

"Size, Türk makamları ve Türk halkına cana yakın sıcak karşılama için çok teşekkür ediyoruz. Türk halkının değerlerini, zengin tarihi ve kültürünü her zaman değerli gördük. Bizler için burada bulunmak bir onurdur.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok teşekkür ediyoruz. Diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 70. yılına denk gelmesi açısından bu ziyaretimiz önem taşıyor.

Sayın Erdoğan'la ikili görüşmemizde, heyetler arasında görüşmelerimizde meyve veren bir çalışma gerçekleştirdik, ortak kararlılığımızı gördük. Mevcut fırsatları değerlendirmek, ticareti güçlendirmek konusunda mutabakata vardık. İyi bir tempo oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da

"Sayın Erdoğan'ın Havana'yı ziyaret edişi çok iyi bir hatıra bıraktı bizde"

Son aylarda ticari ikili ilişkiler konusunda mevcut ilerleme olsa da çok daha çeşitlendirmek konusunda mutabık kaldık. Sayın Erdoğan'a Küba'nın taahhüdünü, biyoteknoloji, yenilenebilir enerji, sağlık, eğitim, kültür alanlarında devam edeceğimiz konusunda taahhüdümüzü ifade ettik.

Birlikte bir hükümetlerarası mekanizmanın, ekonomik ve ticari ilişkilerin ilerlemesi üzerinde görüşmelerimizi sağladık. Sayın Erdoğan'a TİKA'nın sağladığı destekler konusunda, tarım ve öncelikli alanlarda yapılan çalışmalardan dolayı şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

Ekvator Ginesi'nde yapılan çalışma bir örnektir. Afrika ulusuna yardımları birlikte sağladık. Halkımız adına, ekonomik finansal ablukanın, ABD tarafından uygulanan ablukaya karşı desteklerinden dolayı çok değerli gördüğümüzü ifade etmek isterim.

1996 yılında sayın Fidel Castro'nun ziyareti gerçekleşmişti İstanbul'da. Burada çok güzel anılarımız var. Sayın Erdoğan'ın Havana'yı ziyaret edişi çok iyi bir hatıra bıraktı bizde."

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da

Küba Devlet Başkanı Canel Ankara'da