Petrol
83.08
-2.29%
Euro
17.7557
-0.49%
Dolar
18.4508
0.20%
Altın
964.31
-0.91%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
356.108
0.74%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Kürt kanalı peşmergenin geçişinin ertelendiğini duyurdu

  Türkiye üzerinden Kobani'ye geçecek olan peşmergelerin gelişi günlerdir beklenirken, bugün Rudaw kanalı, teknik bir sorundan dolayı geçişlerin ertelendiğini duyurdu.
  • 26.10.2014 - 14:40
  Kürt kanalı peşmergenin geçişinin ertelendiğini duyurdu

  Kürt kanalı peşmergenin geçişinin ertelendiğini duyurdu #1

  Suriye'nin Kobani kentinde IŞİD örgütü ile savaşan PYD'ye yardım etmek amacıyla Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, askeri tezkere çıkarttı. Bakanların onayı ile çıkan tezkere sonucu Mesud Barzani yönetimi, Türkiye üzerinden Kobani'ye peşmergelerini göndermeye karar verdi. İlk etapta 150 peşmergenin Kobani'ye gitmesine karar verilmesiyle gözler Türkiye'ye çevrildi. Türkiye ile uzlaşan Barzani yönetimi, Türkiye üzerinden sınır kapılarını kullanarak Kobani'ye geçecek. Geçtiğimiz Çarşamba gününden beri gelmeleri beklenen peşmergeler bir türlü geçiş yapmadı. Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı'nda araç giriş-çıkışları normal şartlarda devam ederken, Habur'da gazetecilerin bekleyişi de sürüyor.

  RUDAW: PEŞMERGELERİN GEÇİŞİ ERTELENDİ

  Peşmergelerin ne zaman Türkiye üzerinden Kobani'ye geçiş yapacağı belli olmazken, dün Kuzey Irak'ın özel televizyonu Rudaw, peşmergelerin bugün (pazar) geçiş yapacağını duyurmuştu. Ancak kısa bir süre geçmeden Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri, haberi yalanlayıp 'asker işi sır işidir' dedi. Bugün yine Rudaw televizyonu, peşmergelerin geçişinin yarına ertelendiğini duyurdu. Ayrıca Rudaw, peşmergelerin gidiş tarihinin Türkiye ile bazı teknik sorunlardan dolayı ertelendiğini ileri sürdü.


  Görüş Bildir