Euro
8.8901
1.88%
Dolar
7.2608
1.27%
Altın
415.57
-0.02%
Borsa
1.488
0.35%
Bitcoin
361.702
0.74%
7ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 7 C

  Lise sınavları ne zaman, nasıl olacak? Lise sınavları iptal mi 2021?

  Pandemi nedeniyle bir süredir uzaktan eğitim gören lise öğrencileri lise sınavları ile ilgili son durumu merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konuya ilişkin duyuru yapıldı.
  • Haber Merkezi
  • 19.02.2021 - 14:21
  Lise sınavları ne zaman, nasıl olacak? Lise sınavları iptal mi 2021?

  Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitime geçiş sürecinde lise öğrencilerinin birinci dönemde yapılamayan sınavlarının 1 Mart 2021 tarihinden itibaren 2 hafta olacak şekilde planlanacağını açıklamıştı.

  Böylece, öğrencilerin birinci dönem karne notları ikinci dönemde yapılacak olan yüz yüze sınavlarla alınacak.

  İkinci dönemin 15 Şubat tarihinde başlamasıyla birlikte lise sınavlarının nasıl düzenleneceği merak konusu oldu.

  Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim gören öğrenciler, ‘Lise sınavları ne zaman, nasıl olacak? Lise sınavları iptal mi?’ sorularına cevap arıyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konuya ilişkin duyuru yayımlandı.

  Peki, lise sınavları ne zaman, nasıl olacak? Lise sınavları iptal mi? İşte, lise sınavlarına dair ayrıntılar..

  LİSE SINAVLARI İPTAL Mİ?

  Milli Eğitim Bakanlığı, yapılamayan lise sınavlarının yüz yüze yapılmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. MEB'in resmi sitesinde yayımlanan açıklamada şu bilgiler yer aldı:

  Liselerde tüm sınıf seviyelerinde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavların takvimi, 1 Mart'tan itibaren 2 haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak.

  Eğitim kurumu müdürlüklerince gerekli tedbirler alınarak sınavların uygulanması sağlanacak ve birinci döneme ilişkin tüm iş ve işlemler, 19 Mart Cuma gününe kadar e-Okul sistemine işlenerek tamamlanacak.

  Birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, 1 Kasım 2020'ye kadar işlenen konularla sınırlı tutulacak. Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler, ilgili alan zümre öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınava alınacak. Sınav tarihleri, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e-Okul Sistemine işlenecek.

  Lise sınavları ne zaman, nasıl olacak? Lise sınavları iptal mi 2021? #1

  SORUMLULUK SINAVLARI NASIL PLANLANACAK?

  Sorumluluk sınavları da 1-31 Mart döneminde tamamlanacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince planlanacak.

  İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla yüz yüze eğitim kapsamına alınmayan sınıflar düzeyindeki öğrenciler, istemeleri halinde, KKTC dahil bulundukları yerleşim yerlerinde öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türündeki eğitim kurumlarında, aynı okul türü bulunmaması halinde aynı programı uygulayan resmi ve özel okullarda sınavlara girebilecekler. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile güzel sanatlar ve spor liselerinde ise öğrencinin bulunduğu yerleşim yerlerine yakın il ve ilçelerde bulunan kayıtlı olduğu okulla aynı okul/program türü/alan/dalı bulunması şartıyla sınavlara girebilecekler.

  Bu kapsamda okulların gerekli hazırlık ve planlamaları yapabilmesi için öğrenci velileri, 26 Şubat Cuma gününe kadar sınava girilecek dersleri de belirterek bu konudaki taleplerini ikametlerinin bulunduğu ildeki ilgili okul müdürlüğüne bir dilekçeyle bildirecek, öğrencilerin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünü de bu konuda bilgilendirecek.

  Lise sınavları ne zaman, nasıl olacak? Lise sınavları iptal mi 2021? #2

  İKİNCİ DÖNEM SINAV PUANLARI

  2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin puanlar, haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın, öğrencinin; her dersten sınav puanı, performans çalışması puanı ve derse katılıma ilişkin performans puanı ile öğrenciye dersi ve konusu birinci dönem belirlenip verilen ve öğrencinin ikinci dönem ders öğretmenine teslim etmesi gereken proje ödevi puanıyla belirlenecek.

  2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin olarak yapılacak birinci sınavlar, 16 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacak şekilde planlanacak ve eğitim kurumu müdürlüklerince sınavların yüz yüze uygulanması sağlanacak.

  Kendisinde veya birlikte kaldığı aile bireylerinden herhangi birinde kronik hastalık bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.

  Lise sınavları ne zaman, nasıl olacak? Lise sınavları iptal mi 2021? #3

  LİSELER YÜZ YÜZE EĞİTİME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

  1 Mart'tan itibaren 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıf uygulamasıyla yüz yüze eğitime geçilecek. Lise son sınıflarda yüz yüze yapılacak dersler, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklenti ve ihtiyaçları da dikkate alınarak, haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince belirlenerek planlanacak.

  Yüz yüze planlanmayan 12. sınıf dersleri ile diğer sınıfların dersleri uzaktan eğitim kapsamında yürütülecek. Öğrenciler, ölçme ve değerlendirme uygulamalarında, yüz yüze ve uzaktan eğitim kapsamında işlenen derslerin tüm konularından sorumlu olacak.

  Lise kademesinde eğitim veren tüm özel eğitim okulları ve diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 15 Şubat itibarıyla uzaktan eğitime, 1 Mart'tan itibaren ise haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçecek.

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir