Lütfullah Göktaş: 15 Temmuz, milletimizin darbe istemediğinin ilanıdır

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçiliği'nde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.

15 Temmuz şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı, ardından İstiklal Marşı okundu.

"Tüm canlılığıyla halen hafızalarımızda"

Programda konuşan Büyükelçi Göktaş, "Ülkemizin 2016'da maruz kaldığı o meşum darbe girişimi, tüm canlılığıyla halen hafızalarımızda. Ordumuzun safları arasına sızmış hainler karşısında, milletimizin cesurca nasıl direndiğini asla unutmadık, unutmayacağız." ifadesini kullandı.

Göktaş, darbeyi engelleyen direnişte 251 vatandaşın şehit olduğunu, 2 bin 500'den fazla kişinin yaralandığını hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Milletimiz demokrasiyi sahiplendi"

"Başta şehitlerimiz ve gazilerimiz olmak üzere aziz milletimizin hakkını asla ödeyemeyiz. 15 Temmuz, milletimizin artık darbe istemediğinin, demokrasiyi sahiplendiğinin açıkça ilanıdır. O gece, iktidarıyla muhalefetiyle Meclis'teki tüm partilerin demokrasiden yana tavır almaları hakikaten takdire şayandır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşu, Meclis'teki vekillerimizin millet iradesine sahip çıkışı, halkımızın destansı direnişi sayesinde 15 Temmuz’daki darbe girişimi akamete uğratılmıştır."

Lütfullah Göktaş: 15 Temmuz, milletimizin darbe istemediğinin ilanıdır VİDEO


"Yıllarca her türlü gayrimeşru yola başvurdular"

FETÖ isimli kriminal yapılanmanın Türkiye'ye büyük zararlar verdiğini vurgulayan Göktaş, şöyle devam etti:

"Bu karanlık örgüt, zaman zaman din, zaman zaman eğitim kisvesi altında yürüttüğü sinsi eylemlerle Türkiye’de istisnasız tüm kesimlere zarar vermiştir. Bunlar, emniyete ve yargıya sızmış militanlarıyla kendi örgütlerini güçlendirmek için yıllarca her türlü gayrimeşru yola başvurdular.

Lütfullah Göktaş: 15 Temmuz, milletimizin darbe istemediğinin ilanıdır

"Milletçe ne kadar sevinsek azdır"

Kumpas ve şantajlarla, devlet kurumları için de ciddi bir tehdide dönüşen FETÖ, işte tam 6 yıl önce ordu içindeki militanlarını harekete geçirerek, darbeyle ülke yönetimine el koymaya kalkışmıştır. O darbe girişiminin bertaraf edilebilmiş olmasına milletçe ne kadar sevinsek azdır."

Göktaş, Türkiye'nin tüm terör örgütleriyle olduğu gibi FETÖ ile de hukuk sınırları dahilinde halen kararlılıkla mücadele ettiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

Türkiye'nin müttefiklerine çağrı yaptı

"Teröre göz açtırmamak, Türkiye’de herkesin üzerinde hemfikir olduğu bir meseledir. Türkiye’de muhalefet dahil tüm siyasi partiler, FETÖ'nün herkese zarar verdiği, bu terör örgütüyle mücadelenin hayati önem arz ettiği konusunda görüş birliği içindedir. Müttefiklerimizin de FETÖ dahil terör örgütlerinin hiçbirine müsamaha göstermemelerini bekliyoruz."

Lütfullah Göktaş: 15 Temmuz, milletimizin darbe istemediğinin ilanıdır

Birlik ve beraberlik vurgusu

15 Temmuz'un yıl dönümünde, 251 şehidi rahmetle yad eden, gazilere şükranlarını aktaran Büyükelçi Göktaş, 15 Temmuz'un, demokrasinin önemine ilişkin farkındalığın artmasına, milletin birlik ve beraberliğinin güçlenmesine vesile olmasını diledi.

AA'nın haberine göre, etkinlikte, konuklara Türk mutfağının geleneksel tatları ikram edildi.

Göktaş'ın ev sahipliğindeki etkinliğe, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük başta olmak üzere birçok davetli katıldı.