Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
241.898
4.14%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 13 C

  Mahir Ünal: Erken seçim söz konusu değil

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, erken seçim olmayacağını söyledi.
  • İHA
  • 11.01.2021 - 12:11
  • Güncelleme : 11.01.2021 - 16:53
  Mahir Ünal: Erken seçim söz konusu değil

  Muhalefet partilerinden son dönemde sıkça gelen erken seçim çağrısına AK Parti yanıt verdi.

  AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, erken seçim iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu.

  Ünal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazete, televizyon ve haber ajanslarının AK Parti muhabirleriyle parti genel merkezinde bir araya geldi.
  "WHATSAPP KULLANMAYI BIRAKTIM"
  WhatsApp'ın "Gizlilik İlkesi"ni güncellemesi ve yeni koşulların onayı konusunda kullanıcılarına 8 Şubat'a kadar süre vermesine ilişkin soru üzerine Ünal, "Ben zaten geçtiğimiz eylül ayında bütün arkadaşlarıma WhatsApp'tan ayrıldığıma dair bir mesaj gönderip, WhatsApp kullanmayı bıraktım." yanıtını verdi.

  Ünal, açık kaynak kodlu olduğu için Telegram, BiP ve Signal gibi uygulamaları tercih ettiğini belirterek, "Ben bunları kullanıyorum. Dolayısıyla WhatsApp gibi değil, WhatsApp 'uçtan uca şifreleme yapıyorum' diyor ama uçtan uca şifreleme yapıp yapmadığını bilmiyoruz. 'Verilerinizi şuralarda, şuralarda kullanacağım, şuralarda kullanmayacağım' diyor ama nerelerde kullanıp kullanmayacağını bilmiyoruz. En son gönderdiği şeyde bütün datayı Facebook ile paylaşacağını belirtti." diye konuştu.
  Mahir Ünal: Erken seçim söz konusu değil #1

  "ERKEN SEÇİMİN GÜNDEME GETİRİLMESİ KASITLI"

  Ünal, erken seçim tartışmalarına ilişkin de "Gündeme getirilmesi kasıtlıdır. Türkiye'nin önünde herhangi bir şekilde erken seçim söz konusu değil. Çünkü özellikle bütün dünya salgınla boğuşurken, bütün dünya şu anda ekonomik olarak daralırken.

  İngiltere'de, İspanya'da, İtalya'da ve Almanya'da salgının sonuçları son derece ağır hissedilirken Türkiye bu salgın sürecini yaklaşık bir yıldan beri son derece iyi bir şekilde yönetiyor ve yönetmeye de devam edecek." diye konuştu.

  Ünal, ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabının kalıcı olarak askıya alınmasına ilişkin, şu değerlendirmelerde bulundu:

  TRUMP'IN TWITTER HESABININ ASKIYA ALINMASI

  "Burada Trump'ı desteklemek ya da Trump'ı haklı bulmak adına bunu söylemiyorum. Trump'ın süresiz olarak hem Facebook hem Twitter hesabını askıya aldı. Peki Trump'ın hesabını askıya alırken en büyük suçlama neydi? Şiddet çağrısında bulunmaktı, demokrasi karşıtı davranışlar ve şiddet çağrısında bulunmaktı. Peki her şiddet çağrısında bulunanla ilgili Twitter bu uygulamayı yapıyor mu? Hayır.

  Her demokrasi karşıtlığıyla ilgili Twitter bu uygulamayı yapıyor mu? Hayır. Keşke yapsa, keşke standart ve demokrasilerde demokratik siyasette şiddet, terör ve şiddet çağrısı olmaz dese ve bunu bütün ülkelerde eşit bir şekilde uygulasa o zaman evrensel bir şeyden bahsedebiliriz."

  Mahir Ünal: Erken seçim söz konusu değil #2

  "MİLLİ MUTABAKAT ZEMİNİDİR"

  Cumhur İttifakı'nın pazarlıklarla oluşmuş bir ittifak olmadığını belirten Ünal, şöyle konuştu:

  "Bunun altını tekrar, tekrar çiziyoruz. Cumhur İttifakı, 15 Temmuz gecesi bu milletin devletini, iradesini ve demokrasisini korumak için oluşturduğu ittifakın adıdır. O gece aslında bütün millet hiçbir siyasi görüşe bağlı kalmaksızın, kendi iradesini, kendi devletini ve kendi demokrasisini korudu. Aslında 7 Ağustos'ta biliyorsunuz Yenikapı'da hep beraberdi herkes ama sonra ne oldu? Sonra o ittifak sürdürülmedi. Dolayısıyla Cumhur İttifakı'nı bir seçim ittifakı gibi lütfen değerlendirmeyin. Çünkü Cumhur İttifakı masa başında kurulmuş, pazarlıklarla kurulmuş bir ittifak değildir. Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi oluşmuş bir milli mutabakat zeminidir."

  Ünal, İYİ Parti'yi Millet İttifakı'nda meşruiyet krizlerinin dışında tuttuğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

  "Çünkü, İYİ Parti gelenek olarak devleti tartışmaya açan bir gelenekten gelmiyor. İYİ Parti, hakimleri ve savcıları satılmış ilan eden bir gelenekten gelmiyor. İYİ Parti gazetecilere, sanatçılara, öğretmenlere ve çiftçilere ağır hakaretlerin edildiği 'satılmış, iradesini pazarlamış' denen bir gelenekten gelmiyor. İYİ Parti Cumhurbaşkanı'nı, Anayasa'yı gayrimeşru ilan eden bir gelenekten gelmiyor. İYİ Parti 'sözde Cumhurbaşkanı' diyecek kadar millet iradesine hakaret etmeyi göze almış bir gelenekten gelmiyor.

  Mahir Ünal: Erken seçim söz konusu değil #3

  Ama Cumhuriyet Halk Partisi ve HDP, özellikle 2010 yılından sonra Cumhuriyet Halk Partisi ulusalcı gelenekten koptu. Yani geçmişte liderlerin, yani iktidarda olan liderlerin muhatabı olan liderlere bakıyorum. Bir de Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanımızın muhatap kaldığı lidere bakıyorum sahiden üzülüyorum."

  "BENZEMEZLER İTTİFAKI"

  HDP ve CHP'ye yönelik eleştirilerde bulunan Ünal, şunları kaydetti:

  "HDP ve CHP'nin geleneği, zihinsel kodları bugün Marksist-Leninist bir gelenekten besleniyor. Zihinsel akrabalıkları da oradan geliyor. Yani PKK'nın Marksist-Leninist, tabii şiddeti bir çözüm yöntemi olarak Stalinist yöntemleri kullanıyor olması HDP'nin de siyasal ayakta bu Marksist söylemi kabulleniyor ve kullanıyor olması, yine aynı şekilde CHP'ye baktığınız CHP'nin dili ve söyleminde sürekli bir gayrimeşruluk, yani Anayasa gayrimeşru, Cumhurbaşkanı gayrimeşru, hakim gayrimeşru, savcı gayrimeşru, düzen gayrimeşru her şeyle ilgili bir gayrimeşruluk tartışması açıyorlar.

  Mahir Ünal: Erken seçim söz konusu değil #4

  Peki CHP'nin devleti, devletin kurumlarını ve devletin kurallarını hiç gayrimeşru ilan ettiğini gördünüz mü siz? Peki burada değişen nedir? Burada değişen bu zihinsel yapıdır, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte değişen zihinsel yapıdır. CHP ile HDP arasında bir zihinsel ortaklık, CHP tarafından her ne kadar Atatürkçülük'le gizlenmeye çalışılıyorsa da HDP tarafından bu açıktır. Ama bu genetiğe uymayan, bu kimyaya uymayan yapı hangisidir?

  İYİ Parti'nin genetiği ve kimyasıdır. Burada da tabii en çok zorlanan haliyle ve meseleyi gündelik siyasetle geçiştirmeye, asıl siyasi derinliği ve o siyasetin geleneğini tartışmaktan uzak duran bir yapı da İYİ Parti. Dolayısıyla Millet İttifakı, Cumhur İttifakı gibi bir millet mutabakatından değil, benzemezler ittifakından oluşuyor."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir