Euro
10.1304
-0.3%
Dolar
8.6271
-0.43%
Altın
491.89
0.06%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
354.519
-6.86%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Mahir Ünal: Hayvan Hakları Yasası hazır

  AK Parti Grup Başkanvekili Ünal, Hayvanları Koruma Kanun teklifinin TBMM Başkanlığı'na sunulduğunu açıkladı.
  • AA & Ensonhaber
  • 01.07.2021 - 12:12
  • Güncelleme : 01.07.2021 - 13:33
  Mahir Ünal: Hayvan Hakları Yasası hazır

  Tüm hayvanseverlerin merakla beklediği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine çalışmaları hız kazanan 'Hayvan Hakları Yasası', bugün itibarıyla Meclis'te.

  AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında yasa tasarısı hakkında açıklama yaptı.

  Uzun süredir üzerinde çalıştıkları yasanın hazır olduğunu duyuran Mahir Ünal, "Kanun teklifimizi bugün Meclis'e sunduk." ifadelerine yer verdi.

  MAL, EŞYA OLMAKTAN ÇIKARILIP CANLI STATÜSÜNE GETİRİLMEKTE

  Konuşmasının devamında yasa tasarısının maddelerini de açıklayan Ünal, şunları söyledi:

  "Şehirlerin gelişmesi, insanların, hayvanların kesişme alanını artırmakta. Demografik yapıdaki değişimler insanların hayvanlarla ilişkilerini yeniden düzenleme ihtiyacını ortaya koymaktadır. Bu düzenlemenin ruhunu, kalbini ve temel fikrini oluşturan bakış açımız şudur. Hayvanlar bir mal, eşya olmaktan çıkarılıp bir canlı statüsüne getirilmekte ve TCK 151'de hayvanlarla ilgili husus mala zarar verme noktasından çıkarılıp cana zarar verme noktasına getirilerek suç kapsamına alınmaktadır.

  Mahir Ünal: Hayvan Hakları Yasası hazır #1

  SUÇ SAYILACAK FİİLLER: CİNSEL İLİŞKİ, KASTEN ÖLDÜRME...

  Kanun teklifimizde hayvan sağlığı temin edilirken, diğer taraftan hayvanların insanlarla birlikte, insanların refah, huzur ve sağlığına tehdit oluşturmadan ahenk oluşturmayı temin etmektedir. Hayvanların haciz edilmesi de artık ortadan kalkmaktadır.

  İster sahipli, ister sahipsiz, hayvanlara karşı gerçekleştirilen, bir hayvan neslini yok etme, kasten öldürme, işkence etme ve acımasız veya zalimce muamelede bulunma, cinsel ilişki, hayvan dövüştürme fiilleri suç olarak görülmektedir.

  YUNUS PARKLARINA YASAK

  Bazı suçlarda sahibi tarafından şikayet hakkı kullanılmasa dahi Tarım ve Orman Bakanlığınca süreç takip edilecektir. Kara ve su sirkleri ile yunus parklarının açılması ve işletilmesi yasaklanacaktır.

  Mahir Ünal: Hayvan Hakları Yasası hazır

  TEHLİKELİ TÜRLER BESLENMEYECEK

  Tehlikeli köpek türlerinin saldırıları hepimizin malumu. Bakanlığın, bilim kurulları ile çalışması neticesinde belirlenecek, tehlikeli türlerin bakımları, barındırılması, ülkemize girişi yasaklanmaktadır.

  KISIRLAŞTIRMA VE AĞIZLIK ŞARTI

  Mevcutta tehlikeli türlere sahip olanlar ise hayvanlarını kısırlaştırarak ağızlıksız dolaştırmayarak, çocuk oyun alanları ve parkları ile halkın yoğun buluduğu bölgelere girmeyerek, bu şartlarda mevcut hayvanına ölünceye kadar bakabilecek.

  SAHİPLİ HAYVANLARA DİJİTAL KİMLİK ZORUNLULUĞU

  Kedi ve köpek sahiplerine dijital kimliklendirme zorunluluğu getirilecek ve terkleri yaptırıma bağlanacak. Petshoplarda kedi ve köpek satışının önüne geçilecek."

  BESLENMESİ YASAKLANACAK 4 TÜR

  Öte yandan düzenlemeye göre; Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino ve Fila Brasilerio türlerinin Türkiyeye girişi yasaklanacak. Bu türlerin satışı ya da reklamını yapanlara hayvan başına 11 bin TL idari para cezası verilecek. Hayvanlara da el konulacak.

  Mahir Ünal: Hayvan Hakları Yasası hazır #2

  Mahir Ünal: Hayvan Hakları Yasası hazır #3

  Mahir Ünal: Hayvan Hakları Yasası hazır #4

  Mahir Ünal: Hayvan Hakları Yasası hazır #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir