Euro
10.1632
-1.11%
Dolar
8.3942
-0.4%
Altın
506.74
-1.5%
Borsa
1.461
0.29%
Bitcoin
313.000
4.46%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C
  Marmara Denizi'ndeki deniz salyasına, reaktif oksijen yöntemiyle çözüm

  Marmara Denizi'ndeki deniz salyasına, reaktif oksijen yöntemiyle çözüm

  Deniz salyası olarak bilinen müsilaj sorununu çözmek için harekete geçen bilim adamları, reaktif oksijen yardımıyla birlikte yapılan müsilaj temizliğinde olumlu sonuçlar elde etti.
  • AA
  • 07.06.2021 - 09:00
  • Güncelleme : 07.06.2021 - 09:32

  Marmara Denizi, bir süredir deniz salyası olarak adlandırıla müsilaj sorunu ile karşı karşıya.

  Müsilaj sorununun çözümü için yetkililer Acil Eylem Planı hazırlarken, bilim adamları da farklı yöntemleri deniyor.

  BÜTÜN PROJELERİ BIRAKIP, BUNA ODAKLANDI

  Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer,  Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin'in görevlendirmesi ve desteğiyle ellerindeki diğer projeleri bırakarak müsilaja (deniz salyası) yönelik çalışma başlattıklarını belirtti.

  Marmara Denizi'ndeki deniz salyasına, reaktif oksijen yöntemiyle çözüm ViDEO

  Marmara Denizi ndeki deniz salyasına, reaktif oksijen yöntemiyle çözüm #1

  "UMUT VERİCİ SONUÇLAR KARŞIMIZA ÇIKTI"

  Daha önce de atık suyun arıtılması ve geri dönüşümü konusunda "reaktif oksijen türleri ve soğuk atmosferik plazmalar" üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Şahin, "Geliştirdiğimiz teknolojiyle Marmara Denizinde oluşan müsilajın temizlenmesi, giderilmesi ve bertaraf edilmesiyle ilgili çalışmalara başladık. İlk etapta umut verici sonuçlar karşımıza çıktı." dedi.

  Marmara Denizi ndeki deniz salyasına, reaktif oksijen yöntemiyle çözüm #2

  "DİBE ÇÖKELMELERİNİ SAĞLADIK"

  Marmara Denizi'nden aldıkları su numunelerinde litre başına 0,8 milimetreküp oksijen ölçtüklerini, bu birimin 2 milimetreküpün altına düşmesinin yaşamsal faaliyetleri durdurduğunu anlatan Tecer, şu bilgileri verdi:

  "Deniz salyasının deniz canlılarına verdiği en büyük problem, sudaki oksijeni tüketmesi ve atmosferden de oksijen kazanımını engellenmesidir. Derin denizler ve yüzeydeki canlılığın oksijen noksanlığı nedeniyle bitme noktasına gelmesine neden oluyor. Soğuk atmosferik plazmayla ürettiğimiz reaktif oksijenin deniz suyuna enjekte edilmesiyle çözüm olacak bir aşamaya geldik. Litre başına 0,8 miligram çözülmüş oksijene sahip deniz salyası örneğini içeren suyu çok kısa bir sürede reaktif oksijen uygulamasıyla yaklaşık 13-14 miligram seviyesine getirdik. Bu ancak tatlı sularda görülebilen bir seviyedir. Deniz salyasının organik kısmını parçalayarak elimine ettik ve dibe çökelmesini sağladık."

  Marmara Denizi ndeki deniz salyasına, reaktif oksijen yöntemiyle çözüm #3

  ÇALIŞMALARINI GENİŞLETECEKLER

  Laboratuvar koşullarında sınırlı miktardaki suyla yaptıkları bu uygulamanın reel ölçekte, Marmara Denizi içerisinde nasıl uygulanacağına ilişkin çalışmanın devam ettiğini dile getiren Prof. Dr. Tecer, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Aslında üniversite olarak bu konuda desteğe ihtiyacımız var. Yani derin deşarj şeklindeki oksijenlendirme çalışması mı, gemilerle deniz araçlarıyla oksijen kazandırılması mı şeklinde olacak? Ne miktarlarda reaktif oksijen verebileceğiz, bunun maliyeti ne olacak, bununla ilgili çalışma yapmamız gerekiyor."

  Marmara Denizi ndeki deniz salyasına, reaktif oksijen yöntemiyle çözüm #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir