Euro
10.1619
0.01%
Dolar
8.6554
-0.11%
Altın
491.11
-0.1%
Borsa
1.396
0.32%
Bitcoin
375.782
-4.12%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  MEB'den öğretmen adaylarına pedagojik formasyon hakkı

  Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans programı ya da pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanlar, öğretmenliğe başvurabilecek.
  • AA
  • 27.08.2021 - 14:34
  • Güncelleme : 27.08.2021 - 15:12
  MEB'den öğretmen adaylarına pedagojik formasyon hakkı

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), binlerce öğretmeni ilgilendiren yeni bir karara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

  MEB, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliğiyle açılan veya açılacak olan Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans programı ya da pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanların, öğretmenliğe başvurabileceğini bildirdi.

  BAŞVURU HAKKI İPTAL EDİLMİŞTİ

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere 29 Haziran 2020 tarihli Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile pedagojik formasyon programı/pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanların öğretmenliğe başvuru hakkını iptal etmişti.

  Ayrıca, MEB ve YÖK iş birliği ile açılan/açılacak olan öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programını başarıyla tamamlama koşulu getirilmişti.

  MEB den öğretmen adaylarına pedagojik formasyon hakkı #1

  TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI AÇILMADI

  Fakat, kararın üzerinden 14 ay geçmesine rağmen hiçbir yüksek öğretim kurumu, öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı açmadı.

  TALİM VE TERBİYE KURULU TOPLANDI

  Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bu sebepten dolayı Talim ve Terbiye Kurulu’nun oluşacak mağduriyetleri önlemek üzere toplandığını belirtildi.

  KARAR GENİŞLETİLDİ

  Söz konusu kararın 'Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile açılan/açılacak olan öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı ya da pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanların öğretmenliğe başvuru yapabilecekleri' şeklinde genişletildiği açıklandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir