Euro
11.0117
-1.13%
Dolar
9.4718
-1.18%
Altın
546.75
-1.83%
Borsa
1.51
1.16%
Bitcoin
592.502
-2.32%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Meclis'in bu haftaki gündemi 'Vergi Usul Kanunu'

  Haftanın ilk mesai gününde TBMM Genel Kurulu'nda 'Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' görüşülecek.
  • DHA
  • 10.10.2021 - 12:27
  • Güncelleme : 10.10.2021 - 12:29
  Meclis'in bu haftaki gündemi 'Vergi Usul Kanunu'

  Meclis, 12 Ekim haftasında milyonları ilgilendiren "vergi düzenlemesi" için mesai yapacak.

  AK Parti milletvekillerinin vergi düzenlemesi çalışmalarıyla TBMM Genel Kurulunun en önemli gündemi, "Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" olacak.

  Mükelleflerin vergiye uyumlarını gözeten, vergi güvenliğini artıran, sosyal adaleti ve rekabet ortamını güçlendiren, yatırımları teşvik edip ihtilafları sonlandıran ve vergi uygulamalarında öngörülebilirliği sağlayan değişikliklerin hayata geçirilmesi amacıyla hazırlanan teklifle, basit usulde vergilendirilen mükelleflerin kazançlarının gelir vergisinden istisna edilmesi öngörülüyor.

  KÜÇÜK ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ

  Yaklaşık 860 bin civarında olan ve 'küçük esnaf' olarak ifade edilen mükellef grubunun, kazançlarının istisna edilmesiyle yıllık beyanname vermemeleri sağlanacak.

  "SOSYAL MEDYADAN KAZANÇ" VERGİLENDİRİLECEK

  Ayrıca düzenlemeyle, 'sosyal medya' olarak da bilinen sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden paylaşım yapan içerik üreticilerinin elde ettikleri kazançlarla, mobil cihazlarda uygulama geliştirenlerin bu uygulamalardan sağladıkları kazançların belirli bir tutara kadar olan kısmı istisna kapsamına alınacak ve elde ettikleri hasılatlar üzerinden tevkifat suretiyle vergilendirilmeleri sağlanacak.

  Meclis in bu haftaki gündemi Vergi Usul Kanunu #1

  ÇİFTÇİ İSTİSNA TUTULACAK

  Yapılması öngörülen diğer bir değişiklikle de çiftçilere yapılan destek ödemeleri gelir vergisinden istisna tutulacak ve bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak.

  TCMB BAŞKANI, KOMİSYONA SUNUM YAPACAK

  Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şahap Kavcıoğlu, 11 Ekim Pazartesi günü Plan ve Bütçe Komisyonu'na TCMB'nin faaliyetleri hakkında bilgilendirme sunumu yapacak.

  Meclis in bu haftaki gündemi Vergi Usul Kanunu #2

  KOOPERATİF YASASI DEĞİŞİYOR

  TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar ile Bilgi Teknoloji Komisyonu ise AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan 'Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşecek.

  Teklifle; bütün gelir gider raporları ve bilançolarının ortaklar tarafından incelenmesine imkan verilecek. Ticaret Bakanlığı bünyesinde kooperatif bilgi sistemi kurulacak. Bu sistemle ortaklar her türlü kooperatif faaliyetlerini görebilecek ve inceleyebilecek.

  Teklifle ayrıca, kooperatiflere dış denetim imkanı veriliyor.

   

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir