Petrol
92.84
0.54%
Euro
18.2635
0.10%
Dolar
17.9537
0.22%
Altın
1.025
0.31%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
433.712
-0.55%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Merkel: Türkiye ile her düzeyde temaslara ihtiyacımız var

  Angela Merkel, Türkiye ile her düzeyde temasta olmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.
  • AA
  • 26.03.2021 - 04:59
  • Güncelleme : 26.03.2021 - 08:32
  Merkel: Türkiye ile her düzeyde temaslara ihtiyacımız var

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, video konferans yoluyla düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin ardından düzenlediği basın toplantısında, zirvede AB-Türkiye ilişkilerinin de ele alındığını anımsattı.

  AB Komisyonun ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisinin sunduğu raporun Türkiye ile çok yönlü ilişkileri ortaya koyduğu için iyi bulunduğunu anlatan Merkel, geçen yıl Akdeniz’in doğusundaki gerilimi herkesin takip ettiğini ve bu gerginliğin giderilmesinden dolayı müteşekkir olduklarını söyledi.

  Merkel, bir taraftan bundan memnuniyet duyduklarını, diğer taraftan Türkiye’deki iç politikadaki gelişmelere baktıklarını ve endişelerin dile getirildiğini kaydetti.

  Merkel: Türkiye ile her düzeyde temaslara ihtiyacımız var #1

  "TÜRKİYE İLE HER DÜZEYDE TEMASLARA İHTİYACIMIZ VAR"

  Ancak görüş ayrılığına rağmen sessizliğin bir cevap olmayacağını kaydeden Merkel, "Aksine Türkiye ile her düzeyde temaslara ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

  Merkel, bu temasların görüş ayrılıkları kadar ortak çıkarlar üzerine konuşmak için de gerekli olduğuna işaret etti.

  Yapılan görüşmelerde  ele alınan önemli maddenin AB-Türkiye mutabakatı olduğunu söyleyen Merkel, 5 yaşında olan bu mutabakatın kendisini kanıtladığını, yasa dışı göçü azalttığını, insan kaçakçılarının faaliyetlerini zorlaştırdığını ve özellikle çok sayıda sığınmacıya yardım ettiğini belirtti.

  "FİİLEN KARAR VERDİĞİMİZ 2 AŞAMALI BİR YAKLAŞIMA İHTİYACIMIZ VAR"

  Bu mutabakatın Gümrük Birliği konusunu ve modernizasyonunu da içerdiğini aktaran Merkel, “Şimdi fiilen  karar verdiğimiz 2 aşamalı bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Şimdi ilk adımı atıyoruz ve ilişkileri daha fazla geliştirmek için bir yetki veriyoruz ve haziranda başka kararlar vermek istiyoruz. Elbette Akdeniz’in doğusundaki gerilimin azaltılmasının nasıl gelişeceğine de bakacağız.” ifadelerini kullandı.

  Merkel: Türkiye ile her düzeyde temaslara ihtiyacımız var #2

  "BUGÜN İLK BULUŞMAYDI"

  Merkel ayrıca AB devlet ve hükümet başkanlarının ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesini Avrupa ile ABD arasındaki ilişkiyi normalleştirme yolunda önemli bir adım olarak değerlendirerek, "Bugün ilk buluşmaydı ancak çok önemli ve yeniden yakın temas halinde olduğumuz anlamına gelen bir jestti." şeklinde konuştu.

  Merkel: Türkiye ile her düzeyde temaslara ihtiyacımız var #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir