Euro
9.8611
-0.06%
Dolar
8.194
0.18%
Altın
472.65
0.16%
Borsa
1.33
-2.55%
Bitcoin
443.100
-3.52%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C
  Merkel'den Konya'daki üs ile ilgili açıklama

  Merkel'den Konya'daki üs ile ilgili açıklama

  Merkel, Konya'daki Alman askerlerine ziyaret izninin, Türkiye ile siyasi pazarlık konusu yapılamayacağını söyledi.
  • AA
  • 16.07.2017 - 22:23

  Başbakan Merkel, Almanya Birinci Televizyon Kanalı ARD'nin geleneksel yaz röportajında, Konya'daki Alman askerlerine ziyaret izni verilmesine yönelik Türkiye ile görüşmelerin süreceğini ifade etti.

  Merkel den Konya daki üs ile ilgili açıklama #1

  İLTİCA TALEBİYLE ZİYARET İZNİ FARKLI KONULAR

  Merkel, bir soru üzerine, ikili görüşmelerde Türkiye'den Almanya'ya iltica talebinde bulunanlar konusunda bir istek olmadığını, ayrıca bunun ziyaret izniyle ilişkisinin bulunmadığını vurguladı.

  "BÖYLE BİR TALEBİ REDDEDERİZ"

  İlticalara mahkemelerin baktığına işaret eden Merkel, bunun siyasi pazarlık konusu yapılmak istenmesi durumunda yanıtlarının ne olacağına yönelik soru üzerine, "Sizin kaynaklarınız ne diyor bilmiyorum ama bizim görüşmelerimizde böyle bir şey gündeme gelmedi. Böyle bir şey olması durumunda da bu talebi açıktan reddederiz." dedi.

  Merkel den Konya daki üs ile ilgili açıklama #2

  "YAŞANANLAR NAHOŞ"

  Merkel, ziyaret hakkının buna halel getirilmeden ve yan istekler olmadan sağlanması gerektiğini vurgulayarak, "Yaşananlar nahoş, gerçekten nahoş." ifadesini kullandı.

  Alman milletvekillerinin kendi askerlerini ziyaret etmelerinin doğal hakları olduğunu ifade eden Merkel, Alman hükümetinin yanı sıra NATO'nun da Türkiye ile bu konuda görüşeceğini bildirdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir