Merkez Bankası faiz kararı kaç oldu? 2021 Ekim ayı PPK TCMB faiz kararı düştü mü, sabit mi?

Yurt içi piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararı açıklandı.

Bugün yapılan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısının ardından alınan faiz kararı son dakika olarak duyuruldu.

Merkez Bankası, yurt içi piyasaları ilgilendiren faiz kararı açıklamasını saat 14.00'te yaptı. Böylece, ''Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Faizler düştü mü yükseldi mi?'' soruları da yanıt buldu.

Peki, Merkez Bankası faiz kararı kaç oldu? Faizler düştü mü yükseldi mi? İşte, 2021 Ekim ayı Merkez Bankası faiz kararı...

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLDU? FAİZLER DÜŞTÜ MÜ ARTTI MI?

Haftanın en önemli gündem maddesi olarak görülen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı tamamlandı. Toplantının ardından bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı kararı, kamuoyuyla paylaşıldı.

Bir önceki ayda toplanan TCMB, Para politikası kurulu gecelik faizi 100 baz puan düşürerek yüzde 19’dan 18’i indirmişti. Bugün de faiz beklentisi konusunda ekonomistler faizin 50 ya da 100 baz puan düşürülmesi ve sabit bırakılması yönünde üç farklı beklenti taşıyordu.

Piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararı ile birlikte kararın açıklanırken verilen mesajları da takip ediyor. Kurumdan toplantı sonrası yapılan açıklamalar şöyle aktarıldı:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 18’den yüzde 16’ya indirilmesine karar vermiştir.

Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanmaya rağmen yakın dönemde açıklanan güven endeksleri, salgının etkisiyle gerilemeye başlamıştır. Aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları enflasyondaki yükselişin talep kompozisyonundaki normalleşme, arz kısıtlarının hafiflemesi ve baz etkilerinin devreden çıkmasıyla birlikte büyük ölçüde geçici nitelikte olacağını değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında bir toparlanma gözlenmektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir.

Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir. Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için güçlendirilen makroihtiyati politika çerçevesinin olumlu etkileri gözlenmeye başlamıştır. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 16 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir.

Kurul, ayrıca iklim ve diğer çevre kaynaklı riskleri sınırlandırmak amacıyla, para politikasının ana hedeflerinde bir değişikliğe yol açmadan sürdürülebilir finans uygulamalarını uzun vadeli bir politika olarak destekleme kararı almıştır.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.”

Merkez Bankası faiz kararı kaç oldu? 2021 Ekim ayı PPK TCMB faiz kararı düştü mü, sabit mi?

POLİTİKA FAİZİNİN AYLARA GÖRE SEYRİ

TARİH / POLİTİKA FAİZİ

EKİM 2020 / % 10,25 KASIM 2020 / % 15,00 ARALIK 2020 / % 17,00 OCAK 2021 / % 17,00 ŞUBAT 2021 / % 17,00 MART 2021 / % 19,00 NİSAN 2021 / % 19,00 MAYIS 2021 / % 19,00 HAZİRAN 2021 / % 19,00 TEMMUZ 2021 / % 19,00 AĞUSTOS 2021 / % 19,00 EYLÜL 2021 / % 18,00 EKİM 2021 / % 16,00