Petrol
111.39
2.16%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
327.007
2.86%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Mersin'de dezenfektan yüzünden ehliyetini kaptıran sürücü

  Dezenfektan kullandıktan sonra kamyonetiyle girdiği uygulama noktasında 0,26 promil alkollü çıkan Ferit Aslan'ın ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu.
  • DHA
  • 21.02.2021 - 10:57
  • Güncelleme : 21.02.2021 - 11:22
  Mersin'de dezenfektan yüzünden ehliyetini kaptıran sürücü

  Mersin'de kamyonetiyle şehirler arası nakliyat yapan Ferit Aslan, geçtiğimiz 21 Kasım'da İstanbul'a yük götürürken Ankara Şeriflikoçhisar'daki akaryakıt istasyonundan yakıt aldı.

  İstasyondan çıkarken dezenfektan ve kolonya kullanan Aslan, aracına binerek İstanbul'a doğru devam etti.

  UYGULAMAYA TAKILDI, ALKOLLÜ ÇIKTI

  Aslan, trafik uygulamasında 0,26 promil alkollü çıktı. Alkol almadığını, kullandığı dezenfektan ve kolonyanın etkisiyle böyle bir durumun yaşandığını belirten Aslan, Şereflikoçhisar Devlet Hastanesi'ne giderek kan testi oldu. Aslan'ın buradaki kan testi 0 promil çıktı.

  PARA CEZASI ALIP EHLİYETİNİ KAPTIRDI

  Aslan, alkolmetrede çıkan 0,26 promilin dezenfektan ve kolonyanın etkisinden olabileceğini söylese de cezai işlem uygulandı. Alkollü araç kullanmaktan 1128 TL para cezası kesilen Aslan'ın ehliyetine de 6 ay süreyle el konuldu.

  Mersin'de dezenfektan yüzünden ehliyetini kaptıran sürücü ViDEO

  Mersin de dezenfektan yüzünden ehliyetini kaptıran sürücü #1

  "EHLYİETİM EKMEK KAPIMDI"

  Ehliyetine el konulan Aslan, kararın düzeltilmesi için hukuk mücadelesi başlattı.

  Ticari aracın ailesinin geçim kaynağı olduğunu ehliyeti alındığı için eve ekmek götüremediğini belirten Aslan, "Ehliyetim benim ekmek kapım. 15 yıldır bu işi yapıyorum. Kullandığım dezenfektan ve kolonya nedeniyle ehliyetime 6 ay el konuldu. 3 aydır aracımı kullanamıyorum. İş çıkınca mecburen şoför buluyorum. Ehliyetimin geri verilmesini istiyorum. Ben alkollü araç kullanmadım. Evim kira, borcum var. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım" dedi.

  Mersin de dezenfektan yüzünden ehliyetini kaptıran sürücü #2

  UZMAN: DEZENFEKTAN PROMİL DÜZEYİNİ ETKİLER

  Kimya Mühendisleri Odası Mersin Temsilcisi Emre Üresin de araç içerisinde kullanılan dezenfektan ya da kolonyanın alkolmetrenin sonucunu etkilemesinin mümkün olduğunu söyledi.

  Alkolmetrenin hem alınan alkolü hem de solunan havadaki alkolü ölçtüğünü belirten Üresin, "Araç sürücülerinin kullandığı, eline yüzüne sürdüğü, soluduğu dezenfektan ya da kolonya promil düzeyini etkiler. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kolonya ya da dezenfektanı evden çıkmadan kullanalım. Bir süre bekleyerek trafiğe çıkmamız bizim alkol uygulamasında mağdur olmamamızı sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

  Mersin de dezenfektan yüzünden ehliyetini kaptıran sürücü #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir