Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
713.011
0.57%
16ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 16 C

  Milli Güvenlik Kurulu’ndan Doğu Akdeniz mesajı

  MGK Bildirisi'nde "Bölgedeki doğal kaynakların adilane bir şekilde paylaşımı konusunda Türkiye her platformda ve öncelikle diyalogdan yanadır." ifadelerine yer verildi.
  • AA
  • 24.09.2020 - 20:09
  • Güncelleme : 24.09.2020 - 20:09
  Milli Güvenlik Kurulu’ndan Doğu Akdeniz mesajı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen toplantı, yaklaşık 4 saat 10 dakika sürdü.

  Toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

  "MENFAATLERDEN TAVİZ VERİLMEYECEK"

  Açıklamada, Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin  "Türk milletinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz verilmeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir. Gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması başta olmak üzere uluslararası hukuka ve antlaşmalara aykırı hareket eden ülkeler aklıselime davet edilmiştir " ifadeleri kullanıldı.

  Milli Güvenlik Kurulu’ndan Doğu Akdeniz mesajı #1

  ADİL PAYLAŞIM VURGUSU

  Bölgedeki doğal kaynakların adilane bir şekilde paylaşımı konusunda Türkiye'nin her platformda ve öncelikle diyalogdan yana olduğu da vurgulanan
  açıklamada, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında Kurul'a bilgi sunulduğu belirtildi.

  Açıklamanın geri kalan bölümünde, "Suriye ve Libya'da meşruiyet çerçevesinde terörle mücadeleye ve istikrarın tesisine destek veren Türkiye'nin bu ülkelerin barışa ve refaha kavuşması yönündeki tutumunu sürdüreceği belirtilmiştir. Uluslararası toplum da mazlum milletlerin hürriyetlerini ve kaynaklarını gasp eden gayrimeşru oluşumlar ve terör örgütleri ile bunları destekleyen aktörlere karşı somut adım atmaya davet edilmiştir. Bölgesel ve küresel her ihtilafta, daima hakkın, hakkaniyetin, adaletin yanında yer alan Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'deki tutum ve eylemlerinin de aynı çerçevede gerçekleştiği belirtilmiş, Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm kurumlara ve ihtilaflara müdahil devletlere, ülkemizin bu ilkeli duruşuna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerine saygılı olma çağrısında bulunulmuştur." ifadelerine yer verildi.

  Milli Güvenlik Kurulu’ndan Doğu Akdeniz mesajı #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir