Dolar
6.8684
0.2276%
Euro
7.7268
0.3011%
Altın
1775.07
-0.0152%
Borsa
115657.99
-1.069%
G. Altın
392.122
0.2013%
Bitcoin
62652.76
-0.1191%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Bakan Akar: Terhisler sıkıntısız tamamlandı

  Yaklaşık 100 bin kişiye koronavirüs testi yapıldığını ifade eden Bakan Hulusi Akar, terhislerin tamamlandığını celpler için de hassasiyet gösterdiklerini söyledi.
  • AA
  • 06.06.2020 - 11:07

  Bakan Akar: Terhisler sıkıntısız tamamlandı #1

  Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile hudut bölgesindeki inceleme ve denetlemeleri kapsamında sınır hattındaki ve sınır ötesindeki birliklerin komutanları ile video konferans ve yüz yüze toplantı gerçekleştirdi.

  Bölgedeki son duruma ilişkin bilgi alan, talimatlar veren Bakan Akar, sözlerini şehitlere rahmet, gazilere şifa dileyerek başladı.

  TALİMATLARINI ART ARDA SIRALADI

  Birlik komutanlarını tek tek dinleyen, hudut güvenliğinden, teröristle mücadele operasyonlarına kadar birçok konuda talimatlar veren Bakan Akar, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında önemli başarılar elde edildiğini dile getirdi.

  Bakan Akar: Terhisler sıkıntısız tamamlandı #2

  "100 BİN GENCİMİZE TEST YAPILDI"

  Bu kapsamda terhis ve celplerin ertelendiğini hatırlatan Bakan Akar, şunları söyledi:

  “Bu karar çok isabetli bir karardır. İlk başlarda bazı gençlerimiz ve aileleri bu konuda biraz duygusal davrandılar ama şimdi onların da bu durumu anladığına inanıyorum. O dönemde terhis ve celplerin yapılması durumunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin Koronavirüs ile mücadele ile başı derde, operasyonlar tehlikeye girebilirdi. Aynı zamanda ülke çapında bu salgın ile verilen mücadeleye de zarar gelebilirdi. Orada durmamız, o sıkıntıyı yaşamamız lazımdı.

  O sıkıntıyı yaşadık. Şimdi yeni celplerle gelecek yaklaşık 100 bin gencimize PCR testi yaptık. Bunun koordinasyonunu Sağlık Bakanlığı ile yaptık. Bu konudaki desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Tüm il ve ilçelerde 3-4 gün öncesinden PCR testi yapıldı, ‘sağlam’ denildikten sonra onların sevki başladı. Terhis olacak askerleri ise 14 gün öncesinden gözlem altına aldık.

  Bakan Akar: Terhisler sıkıntısız tamamlandı #3

  Olası bir salgına izin vermemek, milletimize, ülkemizin bu konudaki mücadelesine katkı sağlamak için bunu yaptık. Bu faaliyetimizin de başarıyla gerçekleştiğini görmek bizler için gerçekten büyük bir övünç, gurur kaynağı. Terhisler itibarıyla baktığımızda yaptığımız bu faaliyet, amansız mücadelesinde ülkemize, milletimize, çok saygı değer halkımıza yaptığımız önemli bir katkı oldu.”

  Milli Savunma Bakanı Akar'dan celp açıklaması VİDEO


  "TERHİSLER SIKINTISIZ TAMAMLANDI"

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesini yapması konusunda herhangi bir engelin oluşmaması için celplerdeki tedbirleri aldıklarını ifade eden Bakan Akar, “Bu da gerçekten çok isabetli oldu ve çok başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. İnşallah bunu uygulayarak kazasız, belasız yeni normale geçmiş olacağız. Terhisler sıkıntısız tamamlandı, celplerin de kazasız, belasız tamamlanmasını temenni ediyorum. Bu konuda yapılması gereken ne varsa her türlü dikkat ve hassasiyeti ilk günden itibaren gösterdik göstermeye devam ediyoruz. Bu konuda sivil asker sağlık personeli ile sıralı komutanlarımızın rolü büyük olmuştur.” diye konuştu.

  Bakan Akar: Terhisler sıkıntısız tamamlandı #4

  Bakan Akar: Terhisler sıkıntısız tamamlandı #5

  Görüş Bildir