Petrol
96.47
-0.19%
Euro
18.3088
0.06%
Dolar
17.9564
0.04%
Altın
1.029
-0.14%
Borsa
2795
-1.59%
Bitcoin
430.233
2.79%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Mimarlar Odası'nın binası projeye aykırı çıktı

  Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Karaköy’deki binasında yapılan incelemelerde projeye aykırı bölümler tespit edildi.
  • 09.07.2015 - 11:58
  Mimarlar Odası'nın binası projeye aykırı çıktı

  Mimarlar Odası nın binası projeye aykırı çıktı #1

  Yapılan incelemelerde binada kurul onaylı mimari tadilat projesine aykırı olarak çatı yapılması gereken yerin terasa dönüştürüldüğü, projedeki terasın büyütülerek restoran olarak kullanıldığı gibi çeşitli uygunsuzluklar hakkında tutanak tutuldu.

  Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı ekipler, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Karaköy Kemankeş Caddesi’nde bulunan binasında incelemelerde bulundu. Binada yapılan incelemelerde tespit edilen çeşitli uygunsuzluklar, yer işgalleri tutanağa geçirildi.

  ONAYLI PROJENİN TAMAMEN DIŞINA ÇIKILMIŞ

  Binada yapılan incelemelerde binanın Kemankeş Caddesi’ne bakan cephesinde mahya kotunun onaylı projeden 50 cm daha yüksek yapıldığı, terasın büyütülerek, üzerinin açılır-kapanır sistemle kapatıldığı ortaya çıktı.

  Mumhane Caddesi tarafında ise çatı arasının yapılmayıp bu bölümün terasa dönüştürüldüğü ve üst katta 30 metrekare alanlı teras yapıldığı belirlendi. Bunun yanı sıra 2. Merdivenkovasının +18.50 kotundan +24.50 kotuna yükseltildiği tespit edildi.

  Yine, incelemeler sonucunda tespit edilen diğer uygunsuzluklardan merdiven kulesinin üstüne bir kat yüksekliğinde klima üniteleri konulduğu; bina cephelerinde projesine aykırı olarak pencere düzeninin değiştirildiği; ayrıca Kemankeş Caddesi cephesinde normal katlarda 30 cm, Mumhane Caddesi cephesinde zemin kat ve asma katta 30 cm kaldırım istikametine taştığı tespit edilerek; tespit edilen hususlar, belediye ekiplerinin tutanaklarında yer aldı.

  Mimarlar Odasına ait bina; 15.06.2001 tarihinde dükkan ve büro binası olarak iskan almış bir yapıydı. Daha sonra Mimarlar Odasının talebi üzerine tadilat projesi Anıtlar Kuruluna sevk edilmiş 08.10.2009 yılı, 2960 sayılı kurul kararı ile proje onaylanmıştır.

  PROJEYE AYKIRI OLDUĞU İÇİN İSKAN BELGESİ ALAMADI

  Mevcut iskanlı binaya kurul kararına istinaden 05.07.2010 tarihinde tadilat ruhsatı verilmiştir. Ancak Mimarlar Odası, tadilat ruhsatı aldıktan sonra projeye aykırı uygulama yapmasından dolayı binaya yapı kullanma izin belgesi (iskan) alamamıştır.

  Sonuç olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin hizmet binasına ilişkin incelemeler sonucu imara aykırı uygulamalar tespit edilerek yapı tatil tutanağı tutulup ilgili kuruma tebliğ edilmiştir.  Konuyla ilgili yasal süreç devam etmektedir.

  İTİRAF ETTİ: EVET, İMAR DIŞINA ÇIKILMIŞ OLABİLİR

  Mimarlar Odası'nın İstanbul Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk ise iskansız bina ve tadilat işlemleriyle ilgili "Birtakım oynamalar olmuş olabilir. Bu bizim sorumluluğumuzdadır. Ancak bu binanın tümden kaçak olduğu anlamına gelmez, evet imar projesi dışına çıkılmış olabilir" dedi.

  DAHA ÖNCE İNKAR ETMİŞTİ

  Yılmaztürk, 1 Temmuz'da bir gazeteye yaptığı açıklamada ise "Projede imara aykırı hiçbir durum yoktu" demişti. Beyoğlu Belediyesi ekiplerinin resmi tutanağını da yalanlayan Mimarlar Odası, belediyenin yaptığı incelemelerin gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Beyoğlu Belediyesi'nin resmi tutanağındaki "Terasta lokal olarak geçen çatının yükseltilerek restorana çevrildiği, binanın iskansız olduğu ve imarda geçen proje ile mevcut proje arasında farklı işlemler yapıldığı" kayıt altına alınmıştı.

  DÜZELMEZSE MÜHÜRLENECEK

  Beyoğlu Belediyesi tarafından 30 Haziran tarihinden tutulan tutanakta yapılan usulsüz işlemlerin düzeltilmesi için 1 ay süre verildiğini aksi takdirde mühürleme işlemi yapılacağı belirtilmişti. Mimarlar Odası'nın kaçak ve iskansız binası için süre bu ay sonunda doluyor…


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir