Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
351.128
-0.78%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Misafirliğe gitmek yasaklandı mı? Misafirliğe gitmenin cezası ne kadar, hangi illerde yasak?

  Salgınla mücadele kapsamında sık sık maske ve sosyal mesafe uyarıları yapılırken, vatandaşlar misafirliğe gitmemeleri konusunda da uyarılıyor. Peki misafirliğe gitmek yasak mı, hangi iller de yasak?
  • Haber Merkezi
  • 30.11.2020 - 11:33
  • Güncelleme : 01.12.2020 - 08:54
  Misafirliğe gitmek yasaklandı mı? Misafirliğe gitmenin cezası ne kadar, hangi illerde yasak?

  Koronavirüs vakalarının artmasıyla yeni önlemler alındı. Bazı illerde, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisleri tarafından koronavirüs salgınına karşı bir dizi tedbir alındı.

  Bu tedbirler kapsamında sosyal izolasyonun temini, fiziki mesafenin korunması ve hastalığın yayılım hızının kontrol altında tutulması amacıyla İl genelinde aile, akraba ve hane ziyaretleri yasaklandı.

  Misafirliğe gittiği ve misafir kabul ettiği tespit edilen kişilere ceza uygulanıyor. Peki, Misafirliğe gitmek yasak mı? Misafirlik cezası ne kadar? İşte misafirlik cezası ile ilgili detaylar…

  MİSAFİRLİĞE GİTMEK YASAK MI?

  Bazı illerde, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisleri tarafından koronavirüs salgınına karşı bir dizi tedbir alındı. Bu tedbirler kapsamında sosyal izolasyonun temini, fiziki mesafenin korunması ve hastalığın yayılım hızının kontrol altında tutulması amacıyla İl genelinde aile, akraba ve hane ziyaretleri yasaklandı.

  ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın kapsamındaki alınacak sosyal mesafe tedbirleri ile ilgili yeni kararları duyurdu:

  "Milletimizden salgının evlerde bulaşma oranının arttığını göz önünde bulundurarak, tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır. Cenaze namazları yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlar da yine bu sayıyı geçemeyecektir."

   

  Misafirliğe gitmek yasaklandı mı? Misafirliğe gitmenin cezası ne kadar, hangi illerde yasak? #1

  MİSAFİRLİK CEZASI NE KADAR?

  Jandarma ve polis ekiplerince İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi hane ziyareti yasağının uygulandığı illerde misafir olduğu ve kabul ettiği tespit edilen kişilere evde bulunan kişi başına 3 bin 150'şer TL ceza veriliyor.

  Misafirliğe gitmek yasaklandı mı? Misafirliğe gitmenin cezası ne kadar, hangi illerde yasak? #2

  HANGİ İLLERDE MİSAFİRLİK YASAK?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, aıklanan yeni yasak ve kısıtlamaların genişletildiğini duyurmasının ardından misafirlik konusunda özellikle uyarıda bulunmuştu.

  Teması ve insan kalabalığını en aza indirmek için ziyaretlerden vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, il genellerinde bu kısıtlamaların denetleneceğine değindi.

  Yeni vaka sayısında artış gösteren Bartın'da İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin 4 Kasım tarihinde gerçekleştirilen toplantısında bir takım yeni tedbir kararları alındı.

  Bu tedbirler kapsamında sosyal izolasyonun temini, fiziki mesafenin korunması ve hastalığın yayılım hızının kontrol altında tutulması amacıyla İl genelinde aile, akraba ve hane ziyaretleri yasaklandı.

  Bartın'da misafirliğe gittiği ve misafir kabul ettiği tespit edilen 5 kişiye 3 bin 150’şer TL cezai işlem uygulandı.

  Kütahya'nın Pazarlar ve Hisarcık ilçelerinde Kasım ayı başı itibariyle misafirlik, akraba ziyaretleri yasaklandı.

  Kastamonu Tosya'da vaka artışlarının sebeplerinin incelenmesinde, özellikle ev ve taziye ziyaretlerinin, kadınlar arasında yapılan altın günleri ile hasta ziyaretlerinin payının büyük olduğu ortaya çıkıca Kaymakamlık da yeni tedbirler almak zorunda kaldı.


  Görüş Bildir