Mısır Müftüsü: Ayasofya'nın cami olması kabul edilemez
ensonhaber.com

Ayasofya'nın camiye çevrilmesine yönelik tepkiler devam ediyor.

Hazımsızlıkla Türkiye'ye saldıran yabancı devletler, iç meselesimiz olan konuya müdahil olmaya çalışırken, O devletlere bir de Mısır eklendi.

MÜFTÜ, MISIR TARİHİNDE BÖYLE BİR ŞEY OLMADI DİYOR...

Mısır'da yayın yapan Sada el-Balad televizyonuna konuşan Mısır Müftüsü Allam, İstanbul'un en önemli tarihi yapılarından biri olan Ayasofya ile ilgili yorumunda, söz konusu yapının camiye dönüştürülmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Allam, "Kiliseler olduğu gibi korunmalı ve camiye dönüştürülmemeli, aynı şekilde camiler de kiliseye dönüştürülmemeli. Mısır tarihinde böyle bir şey hiç olmadı” diye konuştu.

Farklı inanç temsilcilerinin benzersiz özelliklerini koruması gerektiğine dikkat çeken Allam, "Bize kiliseleri korumamız buyuruldu ve Müslümanların kaynakları ile Hıristiyanlar için kiliseler inşa etmek yasak değil” ifadelerini kullandı.

Mısır Müftüsü: Ayasofya'nın cami olması kabul edilemez

"İBADET YERLERİ KİŞİNİN İNANCINA ÖZGÜDÜR"

İnsanlığın dünya kültürel mirasını koruma gerekliliğine vurgu yapan Allam, "İbadet yerleri kişinin inancına özgüdür, bu nedenle onlara saygılı davranmak ve onları korumak önemli” diye sözlerini sürdürdü.

Bir zamanlar Firavunların hüküm sürdüğü, Roma, Pers medeniyetlerinin geliştiği Mısır, Irak, Suriye ve Lübnan'da bunun böyle olduğunu belirten Allam, "Hiç kimsenin, örneğin Sfenks heykelini ya da bir tapınağı yok etmek aklının ucundan bile geçmedi” ifadelerini kullandı.

Mısır Müftüsü: Ayasofya'nın cami olması kabul edilemez