Petrol
115.52
1.18%
Euro
17.4396
-0.68%
Dolar
16.2258
-0.75%
Altın
965.91
-0.69%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
470.218
-3.67%
22ºC
İstanbul
Bulutlu 22 C

  MİT tırlarının durdurulması davasında 27 sanığa ağırlaştırılmış müebbete kadar hapis cezası

  Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait tırların durdurulması davasına ilişkin yargılanan 27 sanığa, 1 yıl 10 ay 15 günden, ağırlaştırılmış müebbete kadar hapis cezaları verildi.
  • AA
  • 30.10.2020 - 11:45
  • Güncelleme : 30.10.2020 - 13:30
  MİT tırlarının durdurulması davasında 27 sanığa ağırlaştırılmış müebbete kadar hapis cezası

  Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri gerekçesiyle FETÖ/PDY'nin 11 gizli sorumlusu ile eski bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 50 sanıktan 27'sine, 1 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen cezalar verildi.

  Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce sanık sayısının fazla olması nedeniyle Bölge Adliye Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu 12 sanık cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Salonda taraf avukatları da hazır bulundu.

  10 FİRARİ SANIĞIN DOSYASI AYRILDI

  Duruşmada değerlendirmesi sorulan cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasını yineleyerek, 27 sanığın cezalandırılmasını, MİT tırlarını durduranlardan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Hamza Celepoğlu'nun da arasında bulunduğu 13 sanık hakkındaki davanın Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nce yargılamalarının yapıldığı gerekçesiyle reddedilmesini, 10 firari sanığın da dosyalarının ayrılmasını istedi.

  Son savunmaları alınan sanıklar, tahliye ve beraatlerini talep etti.

  34'ER YIL HAPİS CEZASI

  Mahkeme başkanı, tutuklu sanıklardan Ömer Arık'ı "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse, Süleyman Gürbüz ve Mehmet Cevher Koyuncu'yu "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme ve açıklama" suçundan 34'er yıl hapis cezasına çarptırdı.

  30 YIL 5 AY HAPİS CEZASI

  Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde 1 Ocak 2014'te MİT tırlarının durdurulması olayında jandarmaya ihbarda bulunduğu belirlenen ve saklandığı hücre evinde yakalanan FETÖ sanığı Mustafa İlhan'a da "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme ve açıklama, resmi belgede sahtecilik" suçlarından 30 yıl 5 ay hapis cezası verildi.

  28 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

  Sanıklardan Hasan Bektaş ise "silahlı terör örgütü kurmave yönetme, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme ve açıklama" suçundan 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  10 YIL HAPİS CEZASI

  "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme ve açıklama" suçlamasıyla yargılanan sanık Özgür Yalçın da 10 yıl hapse mahkum edildi.

  Heyet, 21 sanığa da "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezaları verdi.

  SANIKLARDAN 13'Ü HAKKINDA DAVA REDDEDİLDİ

  MİT tırlarını durduranlar arasında yer alan, eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun da bulunduğu 13 sanık hakkındaki dava, Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesince yargılamalarının yapıldığı gerekçesiyle reddedildi.

  Mahkeme heyeti, firari 10 sanığın dosyalarının ayrılmasına karar verdi.
  Heyet, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına, tutuksuz yargılanan 9 sanığın ise tutuklanmak üzere yakalanmasına hükmetti.

  MİT tırlarının durdurulması davasında 27 sanığa ağırlaştırılmış müebbete kadar hapis cezası #1

  ADANA VE HATAY'DA MİT TIRLARININ DURDURULMASI

  MİT tırları, 1 Ocak 2014'te Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde, 19 Ocak 2014'te ise Adana'nın Ceyhan ilçesinde durdurulmuştu.

  Tırların durdurulması ve arama işlemlerini organize ettikleri gerekçesiyle FETÖ/PDY'nin 11 "sivil imamı" ile eski bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 55 sanık hakkında açılan ve duruşmaları kapalı görülen davayla ilgili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yetkisizlik kararı verilerek dosya, Adana'ya gönderilmişti.

  Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ara kararıyla bazı sanıkların tahliyesine, bazı sanıkların da dosyasının ayrılmasına hükmetmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir