Murat Hazinedar CHP'den istifa etti
ensonhaber.com

CHP'deki istifa dalgasına, Beşiktaş eski Belediye Başkanı Murat Hazinedar da eklendi.

İçişleri Bakanlığı'nca Ocak 2018'de görevden uzaklaştırılan eski Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar, CHP'den istifa etti. Hazinedar, istifa dilekçesini Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı Siyasi Partiler Sicil Bürosu'na sundu.

Murat Hazinedar CHP'den istifa etti

İSTİFA DİLEKÇESİNİ VERDİ

​Dilekçede, "Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminin, şahsıma parti içinden yapılan kumpasa karşı, başta parti genel başkanının bilgisi olmasına ve buna dair gereğini yapacağına ilişkin söz, tavır ve taahhütlerine rağmen, bırakınız siyasi etiği, hak, hukuk, adalet duygusuna ve her türlü dürüstlük kuralına aykırı tutumunu kınıyorum." ifadelerini kullanan Hazinedar, CHP içindeki sorunlu siyaset anlayışına karşı yılmaz şekilde yıllarca mücadele ettiğini, 2013'te davet üzerine CHP'ye üye olduğunu belirtti.

"AYNI HASTALIKLAR"

Eski Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar, yaptığı açıklamasında, "Aynı  hastalıklar Cumhuriyet Halk Partisi'nde devam etmektedir. Kurucu felsefenin simgesi 6 okundan birisi olan devrimcilik ilkesi değişimcilik şeklinde dahi bulunmamaktadır. Her türlü parti içi siyasi eleştiriyi bir kenara bırakarak mücadele yapılabileceğini değerlendirsek dahi, insani tarafını yitiren bu yapıda bulunmak, her türlü izahtan vareste durumdadır." ifadeleriyle CHP'de yaşanan kimlik ve akrabacılık siyasetlerine tepki gösterdi.

Murat Hazinedar CHP'den istifa etti

CHP'DE KİMLİK SAVAŞI

CHP'de, en çok eleştirilen konulardan biri olan etnik ve siyasal kimlik meselesinden çokça şikayet eden Hazinedar, daha önce de Battal İlgezdi'nin aday gösterilmesine Alevilik üzerinden eleştirmişti.

Hazinedar, "CHP'de maalesef, üzülerek söylüyorum ama bu aynı zamanda malumun ilamıdır, kimlik siyaseti yapılmaktadır. Maalesef Battal İlgezdi ile aramızdaki en önemli fark budur. İstanbul'da seçilmesi garanti olan neredeyse bütün ilçelerde, bu yaklaşım egemen olmuş ve aday belirleme sürecinde tercih sebebi olmuştur." ifadelerini kullanmıştı.

Murat Hazinedar CHP'den istifa etti