Euro
9.4669
0.21%
Dolar
7.776
0.05%
Altın
459.91
-0.09%
Borsa
1.329
-0.15%
Bitcoin
149.091
-1.61%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  Mustafa Şentop, 10 Kasım mesajı yayınladı

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82’nci yıl dönümü vesilesiyle mesaj yayınladı.
  • İHA
  • 10.11.2020 - 08:01
  • Güncelleme : 10.11.2020 - 09:20
  Mustafa Şentop, 10 Kasım mesajı yayınladı

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82’nci yıl dönümü vesilesiyle yayınladığı mesajda;

  "MUSTAFA KEMAL MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDE EŞSİZ BİR YERE SAHİPTİR"

  “10 Kasım 2020, büyük komutan ve Cumhuriyetin banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82’inci yıl dönümü. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı istiklal ve hürriyet meşalesiyle, önce 20 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak, işgal ve istilaya karşı umudun ve geleceğin karargâhını oluşturan Gazi Mustafa Kemal; bu aziz çatının ilk Meclis Başkanı, peşi sıra gelen ve herbiri tarihe altın harflerle yazılan zaferlerin ve İstiklal Mücadelesi’nin büyük komutanı, 97. Yılını idrak ettiğimiz Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanı olarak milletimizin hafızasında ve gönlünde eşsiz bir yere sahiptir.

  "İRADENİN TİMSALİ GAZİ MUSTAFA KEMAL OLMUŞTUR"

  20. yüzyılın başından itibaren, neredeyse çeyrek asır boyunca ağır savaşlar ve çetin şartlar altında yaşayan aziz vatanımızın, yokluk ve yedi düvelin kuşatması altında, çaresiz ve umutsuz haline; milletimizin azim ve kararlılığı, istiklal ve bağımsızlığını herşeyin üzerinde tutan eşsiz karakteri, fedakarlığı, cesareti ve şehadeti canından aziz bilen imanıyla dur diyen iradenin adı ve timsali Gazi Mustafa Kemal olmuştur.

  O’nun bizlere emaneti olan cumhuriyetin ve ortaya koyduğu büyük hedeflerin, her an ve aynı kararlılıkla devam ettirilmesi; ülkemizin müreffeh ve huzur içinde olması kadar, dünyada ve bölgemizde seçkin bir yere sahip ve kendi gündemini tayin etme kudretini haiz Türkiye olmasıyla mümkündür.

  Türkiye, bir asra yaklaşan cumhuriyet tecrübesi ve her türlü baskıya, darbeye ve hamleye rağmen ayakta tuttuğu demokrasisiyle geleceğe emin adımlarla yürümeye devam etmektedir.

  "RUHU ŞAD OLSUN"

  Aziz milletimiz ve onun iradesinin eşsiz bir tezahürü olan devletimiz; dünyayı kasıp kavuran salgın sürecinde insani değerleri, özellikle paylaşım ruhunu ve dünyanın neresinde olursa olsun acılara ortak olabilmeyi herkese bir kez daha hatırlatan bir duruş sergilemiştir.

  Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetin bânisi, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebedî âleme irtihalinin 82’nci yıl dönümünde bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhu şâd olsun” ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir