Mustafa Şentop: Montrö'yü tartışmaya açmadım
AA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, katıldığı bir TV programında uluslararası anlaşmalarla ilgili yaptığı açıklamaların ardından Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden çıkılması tartışmaları gündeme gelmişti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şentop, kamuoyunda devam eden tartışmalara son noktayı koydu.

"HUKUK TEKNİĞİ BAKIMINDAN KONUŞTUK"

Açıklamalarında Montrö'yü zikretmediğini söyleyen Şentop, programda konunun hukuk tekniği bakımından konuşulduğunu ifade etti.

Şentop'un konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

"Ben herhangi bir anlaşma, sözleşme ismi zikretmedim. Soruyu soran gazeteci arkadaşımızın iyi niyetiyle bazı anlaşmaları zikrederek sordu. Ben de iç hukuktaki düzenlemelerden bahsettim.

Bunun Montrö dahil bazı anlaşmaların nasıl tartışma konusu olduğunu sorguluyorum. İşin hukuki boyutuyla insan iş yapmazlar. Hukuk tekniği bakımından konuştuk. Lozan gibi Montrö gibi anlaşmalardan çıkmanın söz konusu olmayacağını da açık bir şekilde söyledim. Bunun imkansızlığını ifade ettim.

Başta Montrö olmak üzere Türkiye'nin taraf olduğu, İstiklal Harbi'yle elde ettiğimiz mevzilerle ilgili hiçbir düşünce aklımızdan geçmemiştir.

Türkiye'de siyaset yapan bazı insanların bir sözü veya kişiyi eleştirirken ne dediğine bakması gerektiğini düşünüyorum.

"ÜZÜNTÜ DUYUYORUM"

Benim söylemişim gibi değerlendirme yapmalarından üzüntü duyuyorum. Bu tartışmalarda şunu gördüm, Türkiye'nin güvenliğini, sınırlarını koruyan anlaşmalar değildir, bunu koruyan devletimizin kudreti, ordumuzun gücüdür.

Mustafa Şentop: Montrö'yü tartışmaya açmadım ViDEO

1936'DAN BİR YAZIYI HATIRLATTI

20 Temmuz 1936'da imzalandı, Cumhuriyet gazetesinin manşetinde 10 Temmuz 1936'da 'Bedbin hava hakim' diye manşet var. Yunus Nadi imzasıyla yayınlanan başyazı var. Türkiye'nin özgüvenine ve anlaşmadaki duruma bakınız. 1936'da 10 gün önce Türkiye'nin söylediği söz alternatif olmaz. Bu özgüveni bizler taşıyoruz.

İçlerinde gizli mandacılık anlayışıyla özgüvensiz bazı siyasetçilerin bizim yazılı metinler üzerinden bizim sınırlarımızı tartışmaması gerektiğini ifade ederim. Herkes kendisine gelsin. Bunu dile getirenler içlerindeki mandacı fikri dile getirmektedir. Onları kınıyorum."

Mustafa Şentop: Montrö'yü tartışmaya açmadım