Mustafa Varank'a '5G'de yol haritası' konusunda sektörden destek
ensonhaber.com

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde "5G@EndTech Demo Day" etkinliğine katılmış, burada 5G teknolojisi hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Varank, 5G ve ötesi teknolojilerle bağlantılı yaşam noktasında bakanlık olarak yol haritası hazırladıklarını ve bunu yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

Sektöre destek açısından "İHA'larda, Togg'da yaptığımızı, 5G'de de yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın." diyen Varank Türkiye'yi 5G teknolojisinde öncü ülkelerden bir tanesi yapmak için çalıştıklarını belirtti.

"Elimizi taşın altın koymaya hazırız"

Varank’ın 5G’de Türkiye'nin öncü ülke olmasına ilişkin açıklamasına MOBİSAD’tan destek geldi.

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, “Mobil iletişim sektörü, özellikle 5G teknolojileri ile stratejik bir öneme sahip olacak. Bakanlığımızın liderliğinde, bu alanda yerlilik oranımızı arttırmak için elimizi taşın altına koymaya hazırız.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 5G’ye ilişkin açıklamalarını değerlendiren Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, “Sayın Bakanımızın TOGG ve İHA gibi, 5G’de de gerekeni yapacağız sözlerini önemsiyor ve destekliyoruz.” dedi.

"Mobil iletişimde yerlileşme oranı artırmak kıymetli olacaktır"

Turnacı, değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“Mobil iletişim sektörü, özellikle 5G teknolojileri ile daha önemli ve stratejik bir öneme sahip olacak. Bu bakış açısı ile bu alana kulak kabartmak son derece önemlidir. Bu alanda yapılacak çalışmalar, gelecek teknolojilerde söz sahibi olmak demektir. Özellikle yerlilik oranımızı artırmak, teknolojinin gelişimiyle tarihi dönüm noktalarından birini yaşadığımız bu çağda geleceğimizi ve istikrarımızı dizayn etmek için çok etkili ve kıymetli olacaktır.”

"Yerlileşme için her göreve hazırız"

5G teknolojilerinin yerlilik oranını artırmak için her türlü göreve hazır olduklarını belirten Turnacı, sözlerini şöyle noktaladı:

Sayın Cumhurbaşkanımız, otomotiv sanayiinde bugün göz bebeğimiz ve gururumuz olan TOGG’un temellerini atarken çağrıda bulunmuş ve iş dünyasının babayiğit firmalarını göreve davet etmişti. Bugün geldiğimiz noktada, güvenlikten dijitalleşmeye kadar ülkemizi bağımsızlığa ilerletecek 5G teknolojilerinde etkin rol alan sektörümüz ve birçok alanda faaliyet gösteren firmalarımızın Babayiğit olarak karşımıza çıkacağını ve elini taşın altına koyacağını düşünüyoruz. MOBİSAD ve üyeleri tüm hassasiyetiyle 5G teknolojilerinin mümkün olan en üst seviyede yerlilik oranını artırmak için her türlü göreve hazır olduğunu ifade etmek isteriz.