Petrol
111.97
1.16%
Euro
17.4231
0.73%
Dolar
16.3297
1.58%
Altın
972.15
0.61%
Borsa
2391
0.00%
Bitcoin
486.897
2.27%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C
  Naci Ağbal: Fiyat istikrarı korunacak

  Naci Ağbal: Fiyat istikrarı korunacak

  TCMB Başkanı Naci Ağbal, TCMB'nin enflasyon hedeflemesi rejimini kararlı bir şekilde uygulayacağını ve para politikası kararlarının fiyat istikrarı önceliği korunarak alınacağını belirtti.
  • AA
  • 25.12.2020 - 11:37
  • Güncelleme : 25.12.2020 - 17:17

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, enflasyon hedeflemesi ile ilgili yaptığı açıklamada, kurumun kararlı duruşunu dile getirerek "TCMB enflasyon hedeflemesi rejimini kararlı bir şekilde uygulayacak. Para politikası kararları fiyat istikrarı önceliği korunarak alınacak." şeklinde konuştu.

  “PARA POLİTİKASI KARARLARI, FİYAT İSTİKRARI ÖNCELİĞİ KORUNARAK ALINACAK”

  Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumdaki açıklamasının devamında şunları kaydetti:

  "Fiyat istikrarı ile istikrarlı ve hızlı büyüme arasındaki pozitif ilişki, ekonomideki öngörülebilirliğin sağlanmasıyla iş ve yatırım ortamının iyileşmesinden kaynaklanmaktadır. Merkez bankaları, toplumsal refah artışına en büyük katkıyı fiyat istikrarını sağlayarak yaparlar.

  GÖSTERGELER, EKONOMİK FAALİYETTE GÜÇLÜ BİR SEYRE İŞARET EDİYOR

  Son çeyreğe ilişkin göstergeler, ekonomik faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Ekonomimiz son çeyrekte, 3. çeyrekte oluşan güçlü momentumu, ivmeyi sürdürmektedir. Üretim, tüketim ve yatırımda güçlü ivme devam etmektedir. Son çeyreğe ilişkin göstergeler, ekonomik faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler para politikasında sıkı ve kararlı bir duruş gerektirmektedir."

  "FAİZ KORİDORU UYGULAMASI AMAÇLARI DIŞINDA KULLANILMAYACAKTIR”

  TCMB Başkanı Ağbal, "TCMB'nin para politikası aracı, 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır. Faiz koridoru uygulaması ve gecelik borç verme geç likidite penceresi aracı tanımlanmış amaçları dışında kullanılmayacaktır. 2021 yılında hiçbir şekilde GLP veya faiz koridoru, temel politika aracı yerine geçen bir işlem görmeyecektir." dedi.

  “PARASAL DURUŞUN SIKILIĞI, ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞE KADAR DEVAM EDECEK”

  Ağbal, açıklamasında önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığının, enflasyonu etkileyen tüm unsurları dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşuna kadar kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı.

  Naci Ağbal: Fiyat istikrarı korunacak #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir