Nilüfer Çayı, atıklar nedeniyle renk değiştirdi
DHA

Bursa'dan Marmara Denizi'ne akan Nilüfer Çayı; tarım, sanayi ve evsel atıklar nedeniyle renk değiştirdi. Bu durum son zamanlarda müsilajla kaplanan Marmara Denizi'nin daha çok kirlenmesine neden olurken, Nilüfer Çayı'ndaki kirlilik havadan çekilen görüntülere yansıdı.

Bölgede inceleme yapan DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, bunun kimyasal atık olduğunu söyledi.

NİLÜFER ÇAYI KİRLENDİ, TARIM ETKİLENDİ

Uludağ’dan başlayıp, ovadaki birçok dere ve Susurluk Çayı ile birleşerek, Karacabey’den Marmara Denizi’ne dökülen yaklaşık 200 kilometrelik Nilüfer Çayı, kirli atıklar nedeniyle siyaha büründü.

Bursa Ovası’nda tarım ve hayvancılık ise olumsuz etkilendi. Sudaki siyahlık ve kirli atıkların çaya boşaltıldığı noktalar görüntülendi.

Nilüfer Çayı’nda eskiden insanların yüzmeyi öğrendiğini belirten DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, “Nilüfer Çayı içinde balığı, kurbağası, kaplumbağası, yılanıyla, su bitkileriyle bir yaşam döngüsüydü, ancak şu an burada yaşam ihtimali sıfır. Çünkü bu artık bir su değil, kimyasal atık” dedi.

Nilüfer Çayı, atıklar nedeniyle renk değiştirdi VİDEO

Nilüfer Çayı, atıklar nedeniyle renk değiştirdi

"BÜTÜN ATIKLAR NİLÜFER ÇAYI'NA BIRAKILIYOR"

Demir, şu bilgileri paylaştı:

“4 milyona yaklaşan nüfusumuzla, 20’den fazla sanayi bölgemizle biz bütün evsel ve sanayi atığımızı Nilüfer Çayı’na bırakıyoruz. Bunu hem evimizde hem de sanayimizde yapıyoruz. Yani sanayicimiz kadar evdeki teyzemiz de suçlu. Çünkü biz lavabolardan döktüğümüz kızartma yağları, bulaşık yağları, deterjan gibi atıklarla kirletiyoruz.

Zaten sanayi başlı başına bir kirlilik unsuru, sanayi demek kirlilik demek. O yüzden de Nilüfer Çayı kirli akıyor, su olmaktan çıkmış kimyasal atık halinde akıyor. Bursa’nın kültürel ve doğal mirasında Nilüfer Çayı’nın yeri var.

"BURADA YAŞAM İHTİMALİ SIFIR"

Evliya Çelebi, Bursa’ya geldiğinde Nilüfer Çayı ve çayı besleyen akar suları gördüğünde 'Bursa sudan ibarettir' demiştir. Bursa’daki kültür suyla birlikte var olmuştur. 30-40 yıl öncesine kadar Bursa sanayi kenti olmadan öncesine kadar Nilüfer Çayı’nın etrafında şenlikler yapılırmış. Yaşlı teyzelerimiz denize hiç gitmediklerini yüzmeyi Nilüfer Çayı’nda öğrendiklerini söylerdi.

Amcalarımız burada 120 kilo yayın balığı yakaladıklarını söylerlerdi. Nilüfer Çayı içinde balığı, kurbağası, kaplumbağası, yılanıyla, su bitkileriyle bir yaşam döngüsüydü, ancak şu an burada yaşam ihtimali sıfır. Çünkü bu artık bir su değil, kimyasal atık.”

Nilüfer Çayı, atıklar nedeniyle renk değiştirdi

"MARMARA DENİZİ ÖLÜME GİDİYOR"

“Sanayici kirli teknoloji kullanmamalı, suyu yerinde arıtmalı. Yani suyu daha az tüketen ve hiç kirletmeyen teknoloji kullanmalı. Yani biraz yatırım yapmalı. Biz bir gün yine Marmara Denizi ne olacak, diyeceğiz. Bu su Marmara Denizi’ne aktığı sürece denizin ekosistemi bozulacaktır. Biz bunu yıllardır söylüyoruz ama ne yazık ki son müsilaj olayına kadar sesimizi kimseye duyuramadık.

Bizim duyuramadığımız sesi doğa kendisi duyurdu. Marmara Denizi en sonunda gözümüze soktu ve ben ölüyorum dedi.

Bu dereler, bu kirlilik evsel ve sanayi atıklarımız Marmara Denizi’ne kirli bir şekilde gittiği sürece Marmara Denizi ölüme, yok olmaya adım adım hızlı bir şekilde gidiyor demiştik, son yıllarda artık koşar adım gitmeye başladı. Sonucu hep birlikte yaşadık gördük.”

Nilüfer Çayı, atıklar nedeniyle renk değiştirdi

Nilüfer Çayı, atıklar nedeniyle renk değiştirdi

Nilüfer Çayı, atıklar nedeniyle renk değiştirdi

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)