Petrol
83.24
-0.56%
Euro
19.3194
0.32%
Dolar
18.6411
0.08%
Altın
1.045
0.28%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
309.542
0.84%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Numan Kurtulmuş: Çözüm Süreci'nde işin yüzde 80'i bitti

  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çözüm Süreci'nde işin yüzde 80'inin bittiğini söyledi.
  • İHA
  • 20.03.2015 - 18:46
  Numan Kurtulmuş: Çözüm Süreci'nde işin yüzde 80'i bitti

  NUMAN

  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çözüm Süreci'nde çok önemli mesafeler alındığını belirterek, “İşin yüzde 80’i bitmiştir. Ama azgın bir nehirde karşıdan karşıya geçiyoruz, yüzde 20’si kaldı. Hiç kimse ‘dönelim geriye’ diyemez” dedi.

  Numan Kurtulmuş, eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Burdur ilinin tanıtımı amacıyla düzenlenen ‘Burdur Günleri’ etkinliğinin açılış törenine katıldı.

  30 YILLIK ÇATIŞMA DÖNEMİ

  Etkinliğin ardından gazetecilerin çözüm süreci ile ilgili sorularını  değerlendiren Kurtulmuş, “Çözüm süreci dediğimiz şey laf olsun diye ortaya çıkmış bir mesele değildir. 30 yıl devam eden bir çatışma dönemi ve terörle her yeri kana bulamış bir dönemden bahsediyoruz.

  "ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI"

  Ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Önce devlet zihniyetinde önemli bir değişim ortaya çıktı. Ret, inkar ve asimilasyonu bir tarafa bırakarak gerçekten Türkiye’deki vatandaşlarımızın her birisinin eşit ve özgür yurttaş olmaları konusunda önemli adımlar atıldı. Anadilde savunma hakkından tutundan yerlerin isimlerinin iade edilmesine kadar insanların kendi dillerinde televizyon yayınları yapmalarına varana kadar çok önemli demokratikleşme adımları atıldı.

  "İŞİN YÜZDE 80'İ BİTMİŞTİR"

  Kanaatimce çözüm konusunda çok önemli mesafeler alınmıştır. İşin yüzde sekseni bitmiştir. Ama azgın bir nehirde karşıdan karşıya geçiyoruz yüzde yirmisi kaldı. Hiç kimse dönelim geriye diyemez. Bundan sonra geri kalan yüzde yirmilik kısmı için adımlarımızı atacağız. Zor bir kısım kalmış onun farkındayım. Sahile ulaşmanın bir tek yolu var el birliği ile kol kola gireceğiz ve bu akıntıya kapılmadan karşıya geçeceğiz” dedi.


  Görüş Bildir