Öcalan Nevruz'da silahsızlanma çağrısı yapmayacak

öcalan

Çözüm süreci konusunda çarpıcı gelişmeler yaşanırken, gözler Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta vereceği mesaja çevrildi. Öcalan’ın 21 Mart’ta “silahsızlanma” çağrısı yapmayacağı, bu konuda “niyet beyanında” bulunacağı öğrenildi.

DİYARBAKIR'DA 1 HAFTA NEVRUZ KUTLAMASI

Kürt sorununun çözümünde tarihi bir gün olması beklenen 21 Mart 2015’e sayılı günler kaldı. Bugün Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Kobani sınırında startı verilecek olan Nevruz kutlamaları bir hafta sürecek. Kutlamalarda en kritik gün 21 Mart. 21 Mart’ta Diyarbakır dışında hiçbir ilde kutlama yapılmayacak. Tüm gözler Diyarbakır Nevruz kutlamalarına çevrildi.

SİLAH BIRAKMA DEĞİL, NİYET BEYANI

28 Şubat’ta HDP heyetiyle hükümet arasında Dolmabahçe’de tarihi görüşme gerçekleşmiş ve bu görüşmede HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan’ın tartışmaya açtığı 10 maddelik müzakere çerçevesini açıklamıştı. Açıklamada Öcalan’ın, silahsızlanma konusundaki niyet beyanı da yer almıştı. Öcalan, PKK’ya kongre toplama çağrısı yapmıştı. 21 Mart’ta Öcalan’ın bu çağrısını yineleyerek örgüte kesin eylemsizlik talimatını içeren mesaj vermesi bekleniyordu.

Milliyet’in edindiği bilgilere göre Öcalan Kandil’in de görüşleri doğrultusunda 21 Mart’ta “mutlak silahsızlanma” çağrısı yapmayacak. Bunun yerine 10 maddelik müzakere çerçevesini daha da genişleterek bir “niyet beyanında” bulunacak. Öcalan, kendisiyle son görüşen HDP heyetine ,silahsızlanma için hükümetin bu 10 maddeye yaklaşımını bekleyeceğini,söylediği öğrenildi.

"SİZLAHSIZLANMA ÇAĞRISI İÇİN ÖN HAZIRLIK"

Öcalan’ın görüşmede HDP heyetine “Yapacağım silahsızlanma çağrısı tarihi bir çağrı olacak. Bunun için önce bir hazırlık aşaması gerekiyor” dediği belirtildi. Ayrıca müzakereler kapsamında Meclis bünyesinde oluşturulacak bir heyet ile görüşmek istediği öğrenilen Öcalan’ın, gerektiğinde devletin başka ilgili kurumlarının yöneticileriyle de İmralı’da bir araya gelmek niyetinde olduğu aktarıldı. Öcalan’ın, “Bu süreçlerin tamamlanmasından sonra ‘nihai silahsızlanma’ çağrısı yapabilirim” dediği kulislere yansıdı.

"DEMOKRATİK BİR CUMHURİYET İÇİN.."

İmralı heyetinden Sırrı Süreyya Önder de önceki gün yaptığı açıklamada Öcalan’ın Nevruz için yazdığı mektubun önceki iki mektuptan farkı olduğunu belirterek, “Bana ‘Daha öncekiler bir barış çağrısıydı, bu mektup demokratik bir cumhuriyet için ve bu cumhuriyetin inşası için hepimize hayati önemde lazım olan ve evrensel olan bir perspektif verecektir’ dedi. Öcalan, tartışmalar ile süreci bu nitelikte ve bu derinlikte yürüteceklerini ifade etti” diye konuştu.

"GÖRÜNTÜM YA DA SESİM ÖNEMLİ DEĞİL"

Öcalan’ın Nevruz’da görüntülü ve sesli mesaj vermesi bekleniyordu. Ancak HDP ve Kandil’in bu isteğine hükümetin, “çözüm karşıtlarının eline malzeme vermemek için” olumlu yanıt vermediği, Öcalan’ın da “Bunlar önemli değil. Önemli olan bizim fikirlerimizdir, önerilerimizdir. Biz barışı kurmak istiyoruz. Bu soylu çabamızın spekülasyonlarla gölgelenmesine izin vermemeliyiz” dediği öğrenildi.