Petrol
96.5
-0.09%
Euro
18.1992
-0.34%
Dolar
18.1093
0.17%
Altın
1.019
-0.22%
Borsa
3033
0.00%
Bitcoin
393.215
-8.22%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Öcalan'ın kardeşine 7 milyon lira aktarıldığı iddiası

  Diyarbakır'da terör soruşturması kapsamında açılan davada, elebaşı Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'a belediyeden para aktarıldığı belirtildi.
  • 10.08.2017 - 12:56
  Öcalan'ın kardeşine 7 milyon lira aktarıldığı iddiası

  Terör soruşturması kapsamında eski Demokratik Toplum Partili (DTP) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik hakkında, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklu sanık Çelik hakkında hazırlanan iddianame, 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Çelik'in sözde, "demokratik özerkliği" hayata geçirmek amacıyla terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın talimatıyla kurulan Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) hukuk, insan hakları ve diplomasi komisyonu üyesi olarak faaliyet yürüttüğü bildirildi.

  Öcalan ın kardeşine 7 milyon lira aktarıldığı iddiası #1

  DTK TOPLANTILARINA KATILMIŞ

  Mahkeme kararı doğrultusunda Çelik'in kullandığı telefonun dinlenmesi ve kayda alınması sonucu şüphelinin örgütsel görüşmelerde bulunduğunun tespit edildiğine yer verilen iddianamede, şunlar kaydedildi: "Şüphelinin, 2012 ve 2013'te, DTK içerisinde aktif olarak yer alıp, dosya kapsamında diğer birçok hedef şahıs ile de irtibatı ve ilişkisinin bulunduğu belirlendi. Çelik, farklı zamanlarda yapılan DTK genel kurul toplantılarına, çalıştaylarına, daimi meclis toplantılarına ve DTK üst yönetiminde bulunan kişilerin Diyarbakır Belediyesi Konukevi binasında yaptıkları toplantılara katılmıştır. Bu toplantılarda katılımcılara hitaben konuşmalar yaptığı, ayrıca DTK toplantılarının yapıldığı binalara giriş-çıkış yaptığı yapılan teknik ve fiziki takip neticesinde de tespit edilmiştir."

  EYLEMLERİ ORGANİZE EDENLERLE BİRLİKTEYDİ

  DTK tarafından sözde, "demokratik özerklik" ilanı için yapılan toplantılarda şüphelinin de yer aldığı ifade edilen iddianamede, Çelik'in "ışık söndürme", "gürültü yapma" gibi diğer tüm eylemlerin nasıl, ne zaman ve ne kadar yapılacağıyla ilgili yapılan planlamada yer aldığı, bu eylemleri organize eden diğer kişilerle hareket ettiği belirtildi.

  Öcalan ın kardeşine 7 milyon lira aktarıldığı iddiası #2

  "7 MİLYON LİRA AKTARILDI"

  Gizli tanık "X"in verdiği ifadenin de yer aldığı iddianamede, Çelik'in İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevinde hükümlü bulunan terör örgütü PKK elebaşısı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'a Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde başkanlık yaptığı dönemde 7 milyon lira para aktarıldığı iddia edildi.

  "X"in ifadesinde şunlar yer aldı: "DTK'nın ekonomik ve mali alan yapılanması, Diyarbakır'da bulunan ekoloji ve yerel yönetimler komisyonunun faaliyet yürüttüğü bürodur. Bu büro ve komisyon kurulmadan önce, örgüt için para toplama işi belirli kişilerce yapılıyordu. Ancak bu toplanan paraların doğru bir kaydı tutulmadığı için parayı toplayan kişiler, topladıkları paraların büyük bir kısmını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanıyorlardı. 2002 yılında dönemin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik tarafından, ilişki ve irtibatlı olduğu PKK terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden olan Abdullah Öcalan'ın kardeşi 'Ferhat' kod isimli Osman Öcalan'a belediye kasasından 7 milyon lira aktarıldı."

  HAK YOKSUNLUKLARINA HÜKMEDİLMESİ İSTENDİ

  İddianamede, eski DTP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik hakkında, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası, mahkumiyeti halinde de Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir