Dolar
7.7996
-0.8428%
Euro
9.2616
-0.4107%
Altın
1924.85
0.9794%
Borsa
1211.51
0.0908%
G. Altın
483.06
0.1694%
Bitcoin
100077.69
6.5778%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Ömer Çelik: Macron'un açıklamaları inanç özgürlüğüne saygısızlıktır

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'a yönelik sözlerine tepki gösterdi.
  • Haber Merkezi
  • 05.10.2020 - 09:12
  Ömer Çelik: Macron'un açıklamaları inanç özgürlüğüne saygısızlıktır

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “ayrılıkçılık” üzerine düzenlenen bir toplantıda İslam dinini hedef alan açıklamalarda bulunmuştu.

  Macron, "İslam tüm dünya için sorun" ifadelerini kullanmış, aralık ayı içerisinde din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını öngören 1905 yılına ait yasal düzenlemenin güçlendirilmesi için yeni bir tasarıyı gündeme getireceklerini sözlerine eklemişti.

  Bu açıklamaların ardından ise AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten Macron'a sert bir tepki geldi.

  "BU AÇIKLAMA MÜSLÜMANLARA SAYGISIZLIK"

  Ömer Çelik, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

  "Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 'aydınlanmış bir İslam’ın oluşturulacağını' söylemesi hukuka ve inanç özgürlüğüne saygısızlıktır. Bu açıklama Müslümanlara saygısızlık ve provokasyondur.

  Macron’un, Bakanlar Kuruluna sunacağı 'ayrılıkçılıkla mücadele' yasa tasarısıyla 'aydınlanmış bir İslam’ın oluşturulacağını' açıklaması çok karanlık bir zihniyeti yansıtıyor... 'Fransa İslamı' oluşturmaktan bahsetmek diktatörce bir yaklaşımdır ve kara cehalettir.

  "NEFRET SUÇLARINA DESTEK VERİYOR"

  Macron’un hedefinde, yükselişte olan yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı olmalıdır. Bunun yerine İslam’ı hedef alması en temel insani ve demokratik değerlere aykırıdır. Macron bu yaklaşımıyla demokrasiye ve insan haklarına değil, nefret suçlarına destek veriyor.

  Macron’un bakış açısı sadece DEAŞ gibi terör örgütlerine ideolojik mühimmat sağlar. Macron’un ayrımcı bir zihniyeti yansıtan bakış açısı, Fransa’nın sorunlarına çözüm üretemediğini göstermektedir. Macron, AB değerlerine saldıran aşırı sağcılarla aynı düzleme geçmektedir.

  "CUMHURBAŞKANIMIZ DEFALARCA KAVRAM HATALARINI ANLATTI"

  Cumhurbaşkanımız defalarca yüz yüze görüşmelerde Macron’a,  İslam hakkında içine düştüğü zihniyet çarpıklığını ve kavram hatalarını anlattı. Macron ise ideolojik bir fanatizmle İslam düşmanlarına malzeme üretmeye devam etti.

  Demokratik devletlerin yasalarla, farklı inanışlara mensup toplumsal kesimlerin inançlarını belirleme gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Aksi davranış totalitarizmdir. Avrupa bu totaliter anlayışı terk etmek için büyük bedeller ödedi. Macron bu bedelleri hiçe sayıyor.

  Ömer Çelik: Macron un açıklamaları inanç özgürlüğüne saygısızlıktır #1

  "İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNE SALDIRI FRANSA DEVLET BAŞKANLIĞI'NDAN GELMEMELİ"

  Macron’un göçmen toplumları disiplinize etmeye dönük otoriter ideolojisi, güvenlikçi bir yaklaşım ile topluma ve dini meselelere şekil verme hedefi gütmektedir. Avrupa demokratları bu yaklaşımı Stalinizm olarak görür ve reddeder.

  İnanç özgürlüğüne müdahale anlamına gelecek girişimlere karşı olduğumuzu ifade ediyor; bu bakış açısının temel insan hak ve hürriyetleri ile çeliştiğini hatırlatıyoruz.

  Demokratik değerlere ve inanç özgürlüğüne saldırı, Fransa devlet başkanlığından gelmemelidir. Macron’un yaklaşımları tüm Fransız toplumuna da haksızlıktır. Fransa’nın demokratik kazanımlarına darbedir.

  "GÜNDEME GETİRDİĞİ TASARIYI YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ"

  İslam, evrenseldir ve barış dinidir. Macron’un İslam dinini 'aydınlatmak' gibi bir misyonu olamayacağı gibi böyle çarpık bir girişimde bulunmak totaliter bir yaklaşımdır. Macron, Cumhurbaşkanımızın kendisine bu konuda anlattıklarını hatırlamalıdır.

  Macron’un gündeme getirdiği tasarıyı yakından takip edecek; söz konusu tasarıya dair mülahazalarımızı ilgili platform ve çevrelerde dile getireceğiz. Avrupa’nın tüm demokratlarını bu totaliter girişime karşı durmaya davet ediyoruz."

  Görüş Bildir