Ömer Çelik'ten Pınar Gültekin davasına ilişkin açıklama

Türkiye'yi sarsan kadın cinayetlerinden biri olan Pınar Gültekin'in katledilmesine ilişkin davada, dün karar çıktı.

Sanık Cemal Metin Avcı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı, sanığın cezası uygulanan haksız tahrik indirimiyle 23 yıla düşürüldü.

Başta kurbanın ailesi ve avukatı olmak üzere toplumun ciddi bir kesiminin tepkisine neden olan karar, tartışma yarattı.

Konuya ilişkin hükümetten ilk açıklama geldi.

"Yargının kendi mekanizmaları ve süreçleri vardır"

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, hukuki sürecin devam ettiğini, yargı mekanizmasının çalıştığını ve süreci hassasiyetle takip ettiklerini söyledi.

Çelik, "Mahkemelerin eksik ya da yanlış bulduğumuz kararlarının yeniden değerlendirilmesi için yargının kendi mekanizmaları ve süreçleri vardır.

Yargı mekanizması kararların en isabetli şekilde tamamlanması için kendi içinde değerlendirme süreçlerini hukuka uygun şekilde çalıştırmaktadır.

Ömer Çelik'ten Pınar Gültekin davasına ilişkin açıklama

"Süreçleri hassasiyetle takip edeceğiz"

Hukuki süreç devam etmektedir. Yargı mekanizması çalışmaktadır. Yeniden değerlendirme süreçleri hukuk içinde bellidir. Hukuki süreçleri hassasiyetle takip edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

"İndirim kabul edilemez"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Muğla'da Pınar Gültekin’i canavarca katleden sanık hakkında verilen cezaya "ağır tahrik" sebebiyle indirim uygulanmasını kabul etmemiz mümkün değildir." dedi.

"Sürecin takipçisi olacağız"

Derya Yanık, "En başından itibaren müdahil olup yakından takip etmekte olduğumuz davada, tasarlayarak ve kasten Pınar Gültekin'i genç yaşında hayattan ve sevdiklerinden koparan bu kişinin, indirim olmaksızın en ağır cezayı alması için kararı bakanlık olarak istinafa götüreceğiz. Kamu vicdanını ve adalete olan güveni zedeleyici bu karara itiraz etmek, hepimiz için bir vatandaşlık hakkıdır." ifadelerini kullandı.

Ömer Çelik'ten Pınar Gültekin davasına ilişkin açıklama

Ömer Çelik'ten Pınar Gültekin davasına ilişkin açıklama