Dolar
8.0945
0.1373%
Euro
9.5764
0.2533%
Altın
1907.25
0.2681%
Borsa
1144.45
0%
G. Altın
496.52
0.4202%
Bitcoin
106607.93
0.5785%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C
  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'den, elektrikli araç tanıtımı

  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'den, elektrikli araç tanıtımı

  Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ordu Yazılım Donanım AŞ, hem elektrik hem de güneş enerjisiyle çalışabilen araç üretti. Aracın tanıtımını, Başkan Hilmi Güler yaptı.
  • AA
  • 07.10.2020 - 15:02
  • Güncelleme : 07.10.2020 - 15:02

  Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin teknoloji şirketi olan Ordu Yazılım Donanım A.Ş’nin (ORYAZ) ürettiği, çevre dostu elektrikli aracın prototipi ortaya çıktı.

  Egzoz gazı olmayan, çevreyi kirletmeyen otomobil, emsallerinden farklı olarak güneş enerjisi ile çalışabiliyor.

  Ordu’da bir ilki gerçekleştirerek ORYAZ’ın öncülüğünde elektrikli araç üreten gençlerin çalışmalarını yerinde inceleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, hedeflerinin prototip tasarımı daha da geliştirerek seri üretime geçmek olduğunu söyledi.

  Güler, araçları turizm alanlarında kullanabileceklerini belirtti.

  GÜNEŞ ENERJİSİ İLE SARJ OLUYOR

  Başkan Güler, “Arkadaşlarımız amatör şartlarda ama ORYAZ’ın desteği ile bu elektrikli arabayı geliştirdiler. Bu araçları Boztepe’de, sahilde, turistik yerlerde kullanabiliriz. Gürültüsüz, egzoz gazı olmayan çevreci bir araç. Hava kirliliği sorunu yok ve aynı zamanda güneş enerjisi ile de çalışıyor. Kullanımı çok şık ve ekonomik. Sürücü ve üç yolcusu ile birlikte toplam 4 kişi kapasiteli.” dedi.

  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler den, elektrikli araç tanıtımı #1

  TASARIMIN ÜSTÜNE GİDİLECEK

  Aracın şu anda prototip aşamasında olduğunu belirten Başkan Güler, “Arkadaşlarımız düşünen, üreten, yarışan Ordu sloganımıza kendileri de bir katkı sağlamış oldular. Bunun tasarımını daha da geliştireceğiz. Bu araç bir prototip. Tek tek elde yapıldı. Şimdi bunun kalıpları ile ilgili bir çalışma olacak. Turistik tesislerde, araç trafiğine kapalı, yayalara açık alanlarda özel misafirlerimizi ve yolcuları taşımak için kullanacağız. Bu çalışmayı teşvik ediyoruz, gayet güzel bir çalışma. Tasarımı konusunda üzerinde biraz daha çalışacağız.” diye konuştu.

  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler den, elektrikli araç tanıtımı #2

  Başkan Güler, ORYAZ bünyesinde geliştirdikleri bütün çalışmaları ülke geneline ve yurt dışına ihracını gerçekleştirmek suretiyle, Ordu ilinin istihdamına ve ekonomisine katkıda bulunmuş olacaklarını sözlerine ekledi.

  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler den, elektrikli araç tanıtımı #3

  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler den, elektrikli araç tanıtımı #4

  Görüş Bildir