Orman yangınlarıyla ilgili provokasyon içeren paylaşımlara soruşturma
DHA

Orman yangınları için seferber olan Türkiye'nin günler süren mücadelesi devam ederken, bazı kişiler ilk günden bugüne kadar sosyal medya üzerinden provokasyon yapıyor.

Son günlerde 'HelpTurkey' ve 'Global Call' etiketi gündeme otururken, yapılan paylaşımlarla toplum vicdanı istismar edilmeye çalışılıyor.

Söz konusu paylaşımlar üzerine ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Başsavcılık, suç unsuru içerdiği tespit edilen paylaşımlarla ilgili re’sen soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada bazı illerde orman yangınlarının çıktığı 28 Temmuz 2021 tarihinden bu yana bir kısım haber ve sosyal medya sitesi üzerinden yapılan paylaşımlarla ilgili teknik inceleme ve araştırma yaptırıldığı belirtildi. Bu inceleme ve araştırma neticesinde bazı kişi ve grupların gerçek veya bot hesaplar üzerinden organize bir şekilde halk arasında endişe, korku ve panik yaratmaya, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılamaya çalıştıklarının saptandığı belirtildi.

"'HELPTURKEY' PAYLAŞIMLARIYLA KAOS ORTAMI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR"

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Söz konusu hesaplar ile yangın olayına ilişkin bilgi kirliliğine yol açan gerçek dışı içeriklerin dolaşıma sokulduğu, konuya hassasiyeti olan sosyal medya kullanıcılarının tahrik edilmesiyle kaos ortamı yaratılmaya çalışıldığı, daha önce de bu hesaplar üzerinden benzer yöntemlerle terör örgütlerinin propagandalarının yapıldığı, dezenformasyon ve yıpratma haberlerinin ön planda tutularak çoklu bir strateji belirlendiği, araç olarak ise Twitter isimli sosyal medya platformunun aktif kullanıldığı (#helpturkey ana başlığı altında yapılan paylaşımlar, Militer Doktrin ve News Page Turkish isimli Twitter hesaplarında yapılan paylaşım ve yorumlar) tespit edilmiştir.

Orman yangınlarıyla ilgili provokasyon içeren paylaşımlara soruşturma

"DEVLETİN ACZİYET İÇERİSİNDE OLDUĞUNU..."

Paylaşımların içeriklerinin tetkiki neticesinde; teknik düzlemde bir manipülasyonla birlikte asılsız iddia ve haberlerin dolaşıma sokulması gibi stratejiler izlenerek yangınla mücadele eden ilgili kamu görevlilerinin ve gönüllülerin yangının söndürülmesine yönelik çalışmalardaki moral ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyen, bölge halkını ümitsizliğe sevk eden, yangınla mücadelede devletin acziyet içerisinde olduğunu gösteren görsel ve yazılı içeriklerin suç oluşturduğu değerlendirilmiştir.

"KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK ETME"

Bu değerlendirmenin sonucunda Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen 'kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret', 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılama', 'halk arasında endişe, korku ve panik yaratma', 'toplumun belli bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa tahrik etme' gibi suçların işlendiği kanaatine varılmıştır."

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)