Euro
9.0518
0.17%
Dolar
7.465
-0.11%
Altın
441.83
-0.02%
Borsa
1.565
0.53%
Bitcoin
275.400
2.11%
-0ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık -0 C

  ÖTV indirimi motosiklete yaradı

  Motosiklet Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kılıçer, 250 cc’nin altındaki motosikletlerde ÖTV’nin sıfırlanmasının sektör için bir can suyu olduğunu söyledi.
  • AA
  • 28.02.2019 - 11:42
  ÖTV indirimi motosiklete yaradı

  Türk motosiklet sektörüne ve sektördeki beklentilere ilişkin açıklamalarda bulunan Motosiklet Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kılıçer, 250 cc altındaki motosikletlerde ÖTV'nin sıfıra çekilmesinin, sektörü hareketlendirdiğini dile getirdi.

  ÖTV indirimi motosiklete yaradı #1

  ÖTV İNDİRİMİNİN UZATILMASI İSTENECEK

  Kılıçer, "Yüzde 8 olan ÖTV oranları, şu anda 250 cc altı için mart sonuna kadar sıfır olarak açıklandı. Bu yüzden de bir kez daha gerekli mercilere, sektör olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz." diye konuştu. ÖTV indiriminin uzatılıp uzatılmayacağının, sektör açısından en önemli konulardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Kılıçer, "Bu konuda beklentimiz var, hatta bu yönde bir isteğimiz de olacak. Mart sonu itibarıyla hem ÖTV'nin etkisini açıklamak hem de bundan sonraki öngörülerimizi açıklamak üzere gerekli yerlerle, ki şu andaki muhatabımız Hazine ve Maliye Bakanlığı, orayla tekrar bu konuyu konuşuyor olacağız." ifadelerini kullandı.

  ÖTV indirimi motosiklete yaradı #2

   

  "DEVLETİN ATACAĞI ADIMLAR ÖNEMLİ"

  Bülent Kılıçer, 2017 yılı ile karşılaştırıldığında geçen yıl Türkiye motosiklet pazarının yüzde 14 civarında daraldığını ancak 2019'un iyi geçmesi veya daralma yerine en azından 2018'i korumak anlamında devletin atacağı adımların, bu anlamda çok önemli olduğunu söyledi. ÖTV indiriminin satışlarda çok fazla hissedildiğine dikkati çeken Kılıçer, "Aralık ayında ivme çok düşük gitti. Ocak ayında ÖTV oranlarının sıfırlanmasıyla showroom trafiğimiz yaklaşık yüzde 30-35 arttı. Bunun da satışa dönüşü yaklaşık yüzde 50-55 civarında oldu ki neredeyse sektördeki bütün oyuncular stoklarını, küçük motosiklet yani 250 cc altı için bitirmiş durumda." değerlendirmesinde bulundu.

  "SEKTÖRDE ETKİLERİNİ GÖRECEĞİZ"

  Kılıçer, "Yani bu ÖTV indirimi can suyu oldu bizim için. ÖTV indirimi devam ederse bu yıl için beklentilerimiz olumlu yönde değişecektir. Her ne kadar yüzde 10'luk bir daralma beklesek de ÖTV aynı bu şekilde devam ederse, sanıyorum geçen yılın da üzerine çıkabiliriz. İnsanların satın almasını etkileyen, rasyonel beklentilerdir. İleriki dönemdeki beklentiler ekonominin en temel kurallarından bir tanesidir. Eğer bu yönde bir açıklama ve deklarasyon olursa; ben şundan çok eminim, bu kötü giden beklentiyi biz tam tersine bir o kadar pozitife çevirerek sektörde de bunun etkilerini göreceğiz." ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir