İHA

Türkiye'nin, terörle mücadele kapsamında yürüttüğü ikna çalışmaları sonuç vermeye devam ediyor.

Terör örgütlerinin faaliyetlerinin deşifre edilmesi, kandırılarak ailelerinden koparılan genç ve çocukların tekrar topluma kazandırılması için mücadele ediliyor.

Örgütten kopan 1 terörist daha teslim oldu.

17 yaşında örgüte katıldı

Batman İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinin, PKK/KCK silahlı terör örgütüne katılan şahıs ve aileleriyle birlikte sürdürülen bilgilendirme çalışmaları sürüyor.

Hakkında “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçu kapsamında aranma kaydı bulunan “Mahsum” kod adlı A.T. (17) isimli terörist hakkında, silahlı terör örgütüne katılmak üzere evden ayrılması ve kendisinden bir süre haber alamayan ailesinin ihbarı üzerine çalışma başlatıldı.

Kaçak yollarla İran'a geçti

Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinin çalışmaları sonucu A.T.'nin, terör örgütü PKK/KCK’ya katılmak üzere kaçak yollarla sınırı geçerek İran’a geçtiği belirlendi.

İkna edildi: Ailesiyle buluşturuldu

İran’daki saha unsurlarının desteği ile ikna edilen A.T.'nin, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı'na gelerek güvenlik güçlerine teslim olması sağlandı.

Emniyet ekiplerince teslim alınan A.T., Batman’a getirilerek ailesiyle buluşturuldu. Batman Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 2023 yılı içerisinde ikna edip teslim olmasını sağladığı örgüt mensubu sayısı ise 9’a ulaştı.

"Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin"

Emniyet Müdürlüğünde oğlu ile buluşturulan anne, uzun bir süre oğluna sarıldı. Ailelere çocuklarına sahip çıkma çağrısında bulunan ismini vermek istemeyen anne, “Tüm anne babalara sesleniyorum; çocuklarımıza sahip çıkalım. Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin. Bildiğimiz her şeyi devletimizle paylaşmak zorundayız. Emniyet güçlerine yardımcı olmamız gerekiyor çünkü bizden daha çok onlar uğraşıyor çocuklarımız için.” dedi.

PKK propagandalarını izledi

Teslim olan A.T., ilk ifadesinde sosyal medya üzerinden yapılan silahlı terör örgütü PKK/KCK propagandalarını izlediğini anlattı.

Sosyal medya üzerinden silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın propagandalarını izledikten sonra tanımadığı birilerinin kendisiyle irtibata geçtiğini ve kandırılarak kaçak yollarla İran’a gönderildiğini söyledi.

“Mahsum” kod adlı terörist, ailelere çocuklarını sosyal medyadan uzak tutmaları çağrısında bulundu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)