Petrol
87.67
-0.43%
Euro
17.9833
-0.20%
Dolar
18.5299
0.06%
Altın
983.51
-0.41%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
364.887
4.27%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C
  PKK yöneticisi PYD’liyim deyip kurtulmaya çalıştı

  PKK yöneticisi PYD’liyim deyip kurtulmaya çalıştı

  IŞİD ile savaştığını ve PYD'li olduğunu söyleyen PKK'nın Diyarbakır bölge sorumlusu Selahattin Dilek, 'tam olarak kendinde olmadığını, geçmişiyle ilgili bazı şeyleri hatırlayamadığını' söyleyip PKK ile olan bağını reddetti.
  • 18.10.2014 - 14:02

  diek

  Kobani'deki çatışmalarda yaralanınca tedavi için Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ne gelenler arasında, çekilen fotoğraflar ve yüz taramasından PKK'nın Diyarbakır bölge sorumlusu Selahattin Dilek olduğu anlaşılan kişi yakalandı. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü yetkilileri durumu Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bildirdi.

  4 GÜN SORGUDA KALDI

  Şanlıurfa'da gözaltına alınarak Diyarbakır'a getirilen 'Sofi' kod adlı PKK'lı Selahattin Dilek, Emniyet Müdürlüğü'nde 4 gün sorgulandı. Sorgusunun ardından bugün geniş güvenlik önlemleri altında koltuk değnekleriyle adliyeye getirilen Selahattin Dilek, savcılıktaki soruşturmasının ardından tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

  PKK yöneticisi PYD’liyim deyip kurtulmaya çalıştı #2

  ''PKK İLE BAĞIM YOK, BEN PYD'LİYİM''

  Hakkında 3 ayrı dosya bulunan PKK'nın Diyarbakır bölge sorumlusu olduğu belirtilen Selahattin Dilek, verdiği ifadede, yaklaşık 24 gün IŞİD ile savaş halinde olduğunu, ağır yaralandığını ve şu anda tam olarak kendine gelemediğini belirterek, şöyle dedi:

  "Ben PYD'liyim. Bu suçlamayı kabul etmiyorum. Benim PKK örgütü ile bir bağım yoktur. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ben IŞİD ile Kobani şehrinde savaştım, yaralandım ve tedavi olmak için Suruç'a geldim. Şakir Ali ismi bana verilen bir lakaptır. Ben PYD örgütüne ne zaman katıldığımı tam olarak hatırlamıyorum. Zaten IŞİD ile savaştan önce mi tam olarak hatırlamıyorum" dedi.

  PKK yöneticisi PYD’liyim deyip kurtulmaya çalıştı #3

  ÖRGÜTTEKİ FOTOĞRAFLARI GÖSTERİLDİ

  Mahkemede yapılan teşhis tutanakları ve PKK içerisindeyken örgüt yöneticileri ile çekilen fotoğrafları gösterilince de Selahattin Dilek, "Teşhis tutanaklarını kabul etmiyorum. Bana isnat edilen eylemleri kabul etmiyorum. Dosyada bulunan fotoğraflar da bana göstermiş olduğunuz şahıs bana benziyor olabilir. Ancak ben değilim, fotoğrafta oynama yapılmış olabilir" dedi.

  3 AYRI DOSYADAN DA TUTUKLAMA ÇIKTI

  Mahkeme, Selahattin Dilek'in, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme suçunu işlediğine yönelik kuvvetli suç şüphesi varlığı ile ilgili somut deliller olması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

  SELAHATTİN DİLEK'İN EYLEMLERİ

  Tutuklanan PKK'nın bölge sorumlusu 'Sofi' kod adlı Selahattin Dilek'in adı bir çok eylemde geçti. Mardin Midyat nüfusuna kayıtlı olan Selahattin Dilek'in PKK'ya 1995 yılında Almanya'dan katıldığı, 2011 yaz aylarında örgüt içerisinde bölge sorumlusu olduğu, son olarak Diyarbakır bölgesinde kalırken Kobani'ye savaşmaya gittiği belirtildi. Kayıtlara göre, Dilek, 3 Temmuz 2013 tarihinde Diyarbakır'ın Dicle İlçesi Kralkızı Barajı Koruma Bölüğü Üst Bölgesi ile Hani İlçesi Topçular Jandarma Karakolu'na yönelik silahlı saldırı eylemlerinin emrini verdi, 11 Eylül 2012 tarihinde ise Diyarbakır Dicle'de Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne ait zırhlı polis aracına düzenlenen roketatarlı ve uzun namlulu saldırı eylemini organize etti.


  Görüş Bildir