Polis Atakan Arslan'ın katil zanlıları birbirini suçladı
DHA

Cumartesi günü Diyarbakır'ın 5 Nisan Mahallesi'nde devriye gezen polislerin belinde tabanca görmesi üzerine kimlik sormak istediği 25 yaşındaki Muhammed Emir Cura ile yanında bulunan Ferit Aytekin (20) ve M.A. 'dur' ihtarına uymayıp, kaçtı.

Kaçanlardan biri, tabancayla ateş açarak 31 yaşındaki polis memuru Atakan Arslan'ı yaraladı.

POLİS MEMURU ŞEHİT DÜŞTÜ

Yaralı polis memuru, kaldırıldığı özel hastanede doktorların çabasına karşın kurtarılamayarak, şehit oldu. Olayın ardından gözaltına alınan şüpheliler Muhammed Emir Cura, Ferit Aytekin ve M.A.'nın da aralarında bulunduğu 5 kişi, dün emniyetteki işlemleri tamamlanmasının ardından adliye sevk edildi.

Polis Atakan Arslan'ın katil zanlıları birbirini suçladı

İKİ ZANLI TUTUKLANDI

Savcılıktaki ifadelerinin ardından mahkemeye çıkarılan Cura ve Aytekin, 'kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme' suçundan tutuklanırken, M.A. ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

MAHKEMEDE BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR

Arslan'ın şehit olduğu silahlı saldırıyla ilgili soruşturma sürerken Cura ve Aytekin'in, dün mahkemede yaptıkları savunma ortaya çıktı. Diyarbakır 5'inci Sulh Ceza Hakimliği'nde Cura ve Aytekin, birbirlerini suçladı.

Polis Atakan Arslan'ın katil zanlıları birbirini suçladı

"SİLAHI ELİME VERDİ"

Mahkemedeki savunmasında Cura, Aytekin'in kendisine iftira attığını belirterek, "Ferit bana iftira ediyor. İşlediği suçu üzerime atıyor. Bana kurusıkı diye silahı verdi. Olay sırasında biz polisi görmedik. Ferit ile sokakta tost yemeye gittiğimiz sırada arkamızdan biri 'gel buraya' diyerek seslendi. Ferit, bir gün önce kavga etmişti. Hasımları çoktu. Sonra rastgele bir el ateş ettikten sonra 'kaç' diyerek silahı da elime verdi." dedi.

"BEN ATEŞ ETMEDİM"

Aytekin de Cura'yı suçlayarak, "Polis 'dur' deyince ben durdum. Cura, polisi hedef alarak bir el ateş etti. Kesinlikle polis memurunu vurmadım ve ateş etmedim. Cura yalan söylüyor." diye konuştu.

Polis Atakan Arslan'ın katil zanlıları birbirini suçladı

PARMAK İZİ İNCELEMESİ SÜRÜYOR

Öte yandan, tetiği çeken zanlının tespiti için saldırıda kullanılan tabanca ve mermilerin kriminal incelemeye gönderildiği, parmak izi incelemesinin sürdüğü belirtildi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)