Prof. Dr. Çokuğraş: Çocukların aşı olması çok önemli

Koronavirüse karşı mücadeleler hız kesmeden devam ederken, çocukların da aşı olmasına yönelik uyarılar gelmeye devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, koronavirüsü hafif geçirse de bulaştırıcılık açısından bir risk oluşturan çocuklara aşının güvenle yaptırılabileceğini bildirdi.

VİRÜSÜN ÇOCUKLARDA DAHA HAFİF OLDUĞUNU BELİRTTİ

Türk Pediatri Kurumunca düzenlenen kongrede konuşan Çokuğraş, kovid-19'u atlatma bakımından çocukların erişkinlere göre biraz daha şanslı olduğunu söyledi. Çocuklarda kovid-19'un göreceli olarak daha hafif seyrettiğine işaret eden Çokuğraş, çocukların yüzde 15'inde hastalığın semptomlarının ortaya çıktığını, yüzde 5 kadarında da ağır seyrettiğini dile getirdi.

Çokuğraş, çocukların da tıpkı erişkinler gibi diyabet, kalp hastalığı, akciğer ya da obezite gibi birtakım ek hastalıkları nedeniyle daha riskli konuma geçebildiğini ifade etti.

Prof. Dr. Çokuğraş: Çocukların aşı olması çok önemli

"ÇOCUKLARDA AŞI GÜVENLE YAPILABİLİR"

Bu dönemin özellikle bir yaşından küçük olanlarda ve 14-18 yaş arası ergenlerde daha riskli olduğuna değinen Çokuğraş, "Bunlar erişkinlere benzer şekilde ağır geçiriyor. Çocukların önemli bir kısmı kovid-19'u hafif geçirse de bulaştırıcılık açısından bir risk oluşturuyorlar. Çocuklarda da erişkinlerde olduğu gibi aşı güvenle yapılabilir.

Prof. Dr. Çokuğraş: Çocukların aşı olması çok önemli

"YENİ VAKALARIN YÜZDE 40'I 25 YAŞINDAN KÜÇÜK"

Yeni vakaların yüzde 40'ı 25 yaşından küçük. Bunların önemli bir kısmını çocuklar oluşturuyor. Çocukların bir kısmı yoğun bakıma yatacak kadar hasta oluyor. Özellikle büyük çocuklarda Multisistem Inflamatuar Sendromu (MIS-C) denilen kovid-19 ile oluşan bir tablo var. Bütün sistemleri, beyni, kalbi, bağırsakları, deriyi ve eklemleri tutuyor. Çok ağır bir tablo, bununla çok uğraşılıyor. Çocukların aşılanması son derece önemli." dedi.

Prof. Dr. Çokuğraş: Çocukların aşı olması çok önemli

"İNSANLAR KUŞKU DUYMADAN AŞI YAPTIRABİLİR"

Aşılanma karşıtlığına da değinen Çokuğraş, dünyada 6 milyar doz civarında aşılama yapıldığını dile getirdi. Bütün yan etkilerin ciddi şekilde izlendiğini belirten Çokuğraş, "Kızamık ve tetanos aşısında olduğu kadar insanların kolu ağrıyor, ateşi çıkıyor, halsizlik oluyor. Bunlar aşıların basit yan etkileri. Ancak ciddi yan etki olarak kabul ettiğimiz ölümcül tablo, son derece nadir ve milyonda bir görülen bir durum. İnsanların kuşku duymadan aşılarını yaptırmaları lazım." diye konuştu.