Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2474
0.03%
Dolar
17.9254
0.07%
Altın
1.023
0.02%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
418.517
0.53%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Prof. Pekünlü'ye öğrencilerden yeni başörtüsü davası

  Bir kız öğrencinin “başörtüsünden dolayı eğitim hakkını engelleyen” ve hapse mahkûm olan EÜ Fen Fakültesi Astronomi Bölümü’nün eski öğretim üyesi Prof. Dr. Pekünlü hakkında, 4 kız öğrencinin aynı yöndeki şikayeti üzerine açılan ikinci davanın görülmesine devam edildi.
  • DHA
  • 06.02.2015 - 09:03
  Prof. Pekünlü'ye öğrencilerden yeni başörtüsü davası

  Prof. Pekünlü ye öğrencilerden yeni başörtüsü davası #1

  Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi'nde, başörtülü olması nedeniyle bir kız öğrencinin eğitim hakkını engellediği gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan eski öğretim üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü hakkında, 4 kız öğrencinin aynı yöndeki şikayeti üzerine açılan ikinci davanın görülmesine devam edildi.

  DURUŞMAYA PEKÜNLÜ KATILMADI

  İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dün yapılan duruşmasına, önceki davadan aldığı hapis cezasını Foça Yarı Açık Cezaevi'nde çeken Prof. Dr. Pekünlü katılmadı. Şikayetçi öğrencilerden Zuhal Özcan, Neşra Gökdağ ve Canan Türker ile tarafların avukatları ise hazır bulundu. İfadesi daha önce İzmir 2. Asliye Mahkemesi'nce alınan davanın diğer müştekisi Fahriye Erengü ise davada katılan olarak yer almak istemediğini bildirdi.

  Prof. Pekünlü ye öğrencilerden yeni başörtüsü davası #2

  BAŞÖRTÜSÜ BASKISI

  Müşteki öğrencilerden Canan Türker ise, duruşmada alınan ifadesinde başörtüsü takmaları nedeniyle sanığın kendilerine sürekli baskı uyguladığını, fotoğraflarını çektiğini, ikinci öğretimde eğitim görmesine rağmen eğer o saatte fakültedeyse sınıflarına girerek kendilerini arkadaşlarının içinde rencide ettiğini ileri sürdü. Şikayetçi öğrencilerden Zuhal Özcan da sanık Pekünlü'nün olay günü kendilerinin binaya girişine kesin olarak engel olduğunu söyledi.

  DURUŞMA ERTELENDİ

  Hakim Süleyman Çekilmez, ifadelerin ve taleplerin alınmasının ardından belirtilen tanıkların hazır bulundurulması halinde dinlenmeleri, 16 Mayıs 2012 tarihine ait EÜ Fen Fakültesi ve EÜ Rektörlüğü'ne yapılan giriş çıkışlarla ilgili kayıtların istenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

  CHP'LİLER DE ORADAYDI

  Bu arada; duruşmayı aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Musa Çam, eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Renan Pekünlü'nün eşi Belma Pekünlü de izledi. Duruşma sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan. Prof. Dr. Rennan Pekünlü'nün Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamaktan başka bir suçu olmadığını ileri sürdü.

  Prof. Pekünlü'den mücadeleye devam mesajı

  Prof. Pekünlü ye öğrencilerden yeni başörtüsü davası #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir