Putin: Cumhurbaşkanı Erdoğan güçlü bir lider

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Valday Uluslararası Tartışma Kulübü'nün 19'uncu toplantısının genel oturumunda konuştu.

Konuşmasında genel olarak Batı'ya yönelik suçlamalar yönelten Putin'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye ile ilişkileri soruldu.

"Erdoğan, güçlü ve sağlam bir lider"

"Cumhurbaşkanı Erdoğan güçlü ve sağlam bir lider" diyen Putin,  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile her konuda müzakere yapabildiğini belirtti.

"Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda hareket ediyor"

Erdoğan'ın Türk halkı, ekonomisi ve Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini vurgulayan Putin "Bunu, Erdoğan'ın enerji, TürkAkım doğalgaz boru hattının inşası konularındaki pozisyonu doğruluyor."dedi.

Türkiye'de Avrupalı tüketiciler için gaz merkezinin oluşturulmasını teklif ettiklerine dikkati çeken Putin, "Türkiye'nin kendi çıkarları doğrultusunda bu teklifi kabul ettiğini" belirtti.

"Erdoğan, tutarlı ve güvenilir ortak, bu onun en önemli özelliği"

Turizm, inşaat, tarım sektörlerinde Rus ve Türk çıkarlarının örtüştüğünü söyleyen Putin, "Bu nedenle, Erdoğan, kendine yük olunmasına ve üçüncü bir ülkenin çıkarları doğrultusunda hareket edilmesine izin vermiyor. Bizimle diyalog sürecinde de kendi çıkarlarını savunuyor. Türkiye ve Erdoğan, bu anlamda basit bir ortak değil. Kararların birçoğu, uzun ve basit olmayan müzakerelerde alınıyor. Her iki tarafın da anlaşma arzusu var ve anlaşabiliyoruz. Bu anlamda, Erdoğan tutarlı ve güvenilir ortak. Bu, onun en önemli özelliği." değerlendirmesinde bulundu.

Putin: Cumhurbaşkanı Erdoğan güçlü bir lider

Erdoğan'ın ülkesinin çıkarlarını savunduğunu ve bu durumda Rusya'ya yönelik bir problem oluşturmadığını belirten Putin, şu şekilde devam etti:

"Erdoğan, hükümeti tarafından uygun görülen kararlar için mücadele ediyor. Biz de alınan kararların kendimiz için uygun olması için mücadele ediyoruz. En hassas konularda bile çözüm bulabiliyoruz: Suriye, güvenlik, ekonomi, altyapı. Şimdiye kadar bunu yapabildik. Eğer zor bir yoldan geçerek anlaşma sağlayabildiysek, bunun uygulanacağından emin olabiliriz. İlişkilerimizin en önemli özelliği, güvenirlik ve istikrardır."

"Ukrayna'ya nükleer saldırı ihtiyacımız yok"

Öte yandan Putin, Ukrayna'ya yönelik nükleer saldırı iddialarına ise "Ukrayna'ya yönelik nükleer saldırı düzenlemeye ihtiyacımız yok. Bunun ne siyasi ne de askeri anlamı var." yanıtı verdi.

Putin: Cumhurbaşkanı Erdoğan güçlü bir lider

Nevşin Mengü, Türkiye'de gaz merkezi kurulması fikrinden rahatsız oldu HABERİPutin: Cumhurbaşkanı Erdoğan güçlü bir lider